Web tasarım

AVIF Görüntü Formatı Nedir

AVIF Görüntü Formatı, heyecan verici yeni, açık kaynaklı ve telifsiz, optimize edilmiş bir görüntü formatıdır. Bir AVIF görüntüsü, JPEG, PNG ve WebP ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde dosya boyutu küçültme sunar ve şu anda Google Chrome, Firefox ve Android’de tarayıcılarından desteklenmektedir.

Gün geçtikçe daha verimli görüntü ve hızlı yüklenen resim formatları geliştiriliyor. WebP resim uzantısı ve SVG resim uzantısı günümüzde kullanılan en yaygın sıkıştırma özelliğine sahip görsel uzantıları. Bunlara rakip olarak AVIF daha fazla sıkıştırma sunarak WebP VE SVG nin yerini alacak gibi görünüyor.

AVIF görüntü formatı özellikleri

  • Yüksek dinamik aralık
  • 8, 10, 12 bit renk derinliği
  • kayıpsız sıkıştırma
  • kayıplı sıkıştırma
  • Tek renkli (alfa/derinlik) veya çoklu bileşenler
  • Geniş renk gamı, ISO/IEC CICP ve ICC profilleri dahil olmak üzere herhangi bir renk alanı
  • 4:2:0, 4:2:2, 4:4:4 renk alt örneklemesi

AVIF görüntü formatının farkı

AVIF görüntü formatı, JPEG ve hatta Google’ın görüntü formatı olan WebP ile karşılaştırıldığında kayıplı görüntüler için önemli dosya boyutu küçültme sunar . Kayıplı bir görüntü, veri boyutunu küçültmek için orijinal görüntü dosyasından gereksiz verilerin kaldırılmasıdır, ancak bu işlem geri döndürülemez. Dosya boyutlarını küçültmek web sitenizin yüklenme süresini hızlandırabilir, SEO sıralamalarınızı iyileştirebilir ve hemen çıkma oranınızı azaltabilir. Ortalama olarak, bir AVIF görüntüsü kullanıldığında bir JPEG görüntüsü ile karşılaştırıldığında %50 ve WebP görüntüleri ile karşılaştırıldığında %20 tasarruf sağlanır.

Aşağıda bulunan görsel bu farkı yansıtıyor.

Avif Vs Jpeg Webp

AVIF uzantısı gün geçtikçe önem kazanacak gibi görünüyor, sebebi malum daha hızlı yüklene web sitlerinin sıralamalarda daha iyi konumlar elde etmesi. Sizde wordpress alt yapısında sahip bir web siteniz varsa aşağıdaki eklentileri kullanabilirsiniz.

Wordpress web siteniz için hali hazırdaki görselleriniz ve yüklenecek yeni görselleri .avif formatına çevirmek için aşağıdaki eklentileri kullanabilirsiniz.

Convert WebP and AVIF & Optimize Images

AVIF, WebP, Image Optimization

Diğer web site alt yapıları için şimdilik online manuel dönüştürme araçları mevcut. Online araçlar için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

WebP JPEG PNG to AVİF online dönüştürme aracı.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir