Web tasarım

Largest Contentful Paint Nedir

Largest Contentful Paint (En Büyük İçerikli Boyama) LCP, bir web sitesinin kullanıcıya ekrandaki en büyük içeriği eksiksiz ve etkileşime hazır olarak göstermesi için geçen süreyi ölçen ölçümdür. Google, bu metriğin yalnızca sayfanın üst bölümü de ki içeriği, yani kaydırma yapmadan görünen her şeyi dikkate aldığını tanımlar. Ele alınan içeriğin türüyle ilgili başka bir önemli nokta daha vardır. Metrik, yalnızca kullanıcı deneyimiyle alakalı olanın yükleme süresini sayar, yani:

  • Görüntüler
  • Resim etiketleri
  • Video küçük resimleri
  • CSS ile arka plan resimleri
  • Paragraflar, başlıklar ve listeler gibi metin öğelerini içerir

LCP Değeri Nasıl ölçülür ?

Başlıklar

Aşağıdaki araçları kullanarak LCP skorunuz test edebilirsiniz.

LCP’yi Google’nin ücretsiz araçlarından olan PageSpeed Insights aracı ile ölçebilirsiniz.

İkinci araç ise WebPageTest Aracıdır.

İyi bir LCP değeri nasıl olmalı ?

Metrik izleme esas olduğundan, beklenen minimum performans standartlarını anlamak da gereklidir. Ana içerik göz önüne alındığında, Google’ın algoritmalarından sayfa yükleme süresiyle ilgili belirli bir talep var. Bu durumda 2.5 saniyeden bahsediyoruz ki bu da iyi bir sonuç .

En iyi LCP değeri izlemenin yolu, web.dev tarafından oluşturulan aşağıdaki resimdeki standarttır.

Lcp Degeri

Google de ödül almak ve sıralamada yükselmek için yukarıdaki resimde yer alan yükleme süresini 2,5 saniyenin altında tutmak çok önemlidir. Sitenizi LCP süresi 2,5 saniyenin üstünde ise bunun sebepleri sayfa hız testinden LCP bölümünde ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bu sorunları düzleterek 2,5 saniyeyi yakalamanız sizlere tahmin edemeyeceğiniz ölçüde yarar sağlayacaktır.

LCP’nin SEO için Önemi

SEO ile LCP arasındaki ilişki hakkında vurgulanması gereken önemli bir nokta var: Google, bu ölçümün Önemli Web Verilerinin alakalı bir parçası olduğunu söylüyor. Bu nedenle, LCP, algoritmalar tarafından değerlendirilen hayati bir parametredir ve sitelerin bunda iyi bir puan alması gerekir.

Son birkaç yılda Google, kullanıcı deneyimini geliştirmek için değerlendirme parametreleri tanımlamaya giderek bunların tümü temel web verilerini entegre etti.

LCP, sayfa yükleme süresiyle ilgili olduğundan, doğal olarak Google’ın bir siteyi sonuçlar sayfasında nasıl analiz ettiğini ve sıraladığını etkiler.

Kullanıcı deneyimi, web’de bulunacak siteler için temel bir parametre olduğu kadar bir farklılaştırıcıdır. Bu yüzden iyi bir içeriğe, çekici ürünlere ve sofistike bir tasarıma sahip olmak yeterli değildir.

Sayfa yüklemedeki çeviklik, yalnızca kullanıcı için olumlu olmakla kalmaz, aynı zamanda Google’ın içeriği iyi bir şekilde sıralamasını da sağlar. Buna bağlı olarak LCP SEO açısından oldukça önemlidir. Bu değeri görmezden gelmek rakiplerinize karşı bir sıfır yeni duruma düşmeniz anlamına gelir. Mutlaka LCP değeriniz optimize etmenizi öneririz.

LCP Nasıl optimize edilir?

LCP değeriniz optimize etmek mümkündür. Günlük görevlerinize bir dizi analiz ve aşağıda kontrol edebileceğiniz ana analizlerden bazılarını dahil etmek çok önemlidir.

*Her zaman doğru boyuta sahip görseller kullanın, masaüstü veya mobil sürüm için belirli boyutlara sahip görseller seçmek önemlidir. Google site hızı test aracından doğru boyuta sahip olmayan görsellere karşı sizlere uyarı verir. Belirtilen boyutun kullanılması, yüksek bir LCP oluşturabilecek aşırı yüklemeyi önler.

*Görüntülerin Hızlı yüklenmesi için bir CDN kullanın.

* Görüntüleri yüklemek için JavaScript’ten kaçının, JavaScript yükleme işlemi sitenizi yavaşlatabilir, bu nedenle yapılacak en iyi şey bu işi tarayıcınıza bırakmaktır. Bu , LCP’yi önerilen ortalama içinde tutarak herhangi bir gecikmeyi önlemeye yardımcı olur.

* Barındırma hizmetiniz ayrıca sayfaların yüklenme süresini de etkiler. Bu nedenle, piyasada iyi bir üne sahip olan ve esas olarak sitenizin boyutu ve erişim hacmi için yeterli bir altyapı sunan kaliteli bir hosting firmasından barındırma hizmeti alın.

Görüntü Yükleme LCP Önemi

Genellikle, resimler bir sayfaya yüklenecek en büyük öğelerdir ve bu, onlara dikkat etmenin esas olmasının ana nedenidir. Bu yüzden az önce resimlerle ilgili bazı optimizasyon ipuçlarını değindik.

Görüntüler, LCP’yi etkileyen tek unsur olmasa da, optimize edilmezlerse olumsuz yönde etkileyebilirler. Bu nedenle, dosyaların WebP, JPEG, PNG, SVG, AVIF gibi formatlarda sıkıştırılmış, yeterli boyutta olduğundan her zaman emin olun.

Sonuç Olarak…

Hızlı sitelerin kötü bir kullanıcı deneyimi sağlaması pek olası değildir. Bu konudaki birçok endişe arasında, LCP , Temel Web Verileri içinde en önemli olarak kabul edilir. Bu nedenle, sitenizin bu değerini kontrol ederek optimize edin.

Sorularınız yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir