Dijital Reklam

Google AdWords Sözlüğünün Tamamı

Google AdWords’te kullanılan terminoloji, ilk başladığınızda göz korkutucu ve anlaşılması zor olabilir. Bu,Google Ads’i kullanmaya başlarken bilmeniz gereken tüm terminolojinin yanı sıra farklı ayarların nasıl kullanılacağına ve reklam performansının nasıl anlaşılacağına ilişkin pratik örneklerin kapsamlı bir listesidir. Bu liste, Google Ads’de kullanılan her terimi kapsamaz, ancak bu terimlerin en yaygın ve en önemlilerini kapsar.

Genel Şartlar

Başlıklar

Bunlar, size sunulacak en yaygın ve genel reklam terimlerinden bazılarıdır. Bunlar tüm Google Ads’in temelidir, bu nedenle ne anlama geldiklerini anlamanız önemlidir.

Hedef – Kampanyanızın ulaşmasını istediğiniz hedef budur. 7 farklı kampanya hedefi vardır. Ayrıca, aklınızda bir amaç olmadan bir kampanya oluşturma seçeneğiniz de vardır, ancak bunu yapmamanızı öneririz. Her kampanya için belirlenmiş bir hedefe sahip olmak en iyi uygulamadır.

 • Satış – İnternetten, bir uygulama aracılığıyla veya mağazanızdan satışları artırın.
 • Potansiyel Müşteriler – Müşterileri harekete geçmeye teşvik ederek potansiyel müşteriler ve diğer dönüşüm türlerini elde edin.
 • Web Sitesi Trafiği: Doğru kişileri sitenize çekmek için web ziyaretlerini ve tıklamaları teşvik edin.
 • Ürün ve Marka Değerlendirmesi – İnsanları ürünlerinizi ve hizmetlerinizi keşfetmeye ve markanızı bu şeyler için güvenilir bir satın alma noktası olarak görmeye zorlayın.
 • Marka Bilinirliği ve Erişim – Geniş bir hedef kitleye ulaşın ve markanız için bilinirliği artırın.
 • Uygulama Tanıtımı – Uygulamanız için daha fazla yükleme, etkileşim veya ön kayıt alın.
 • Yerel Mağaza Ziyaretleri ve Promosyonlar – Restoranlar, bayilikler veya servis merkezleri dahil olmak üzere yerel mağazalara ve fiziksel konumlara ziyaretler gerçekleştirin.

Kampanya – Kampanya, daha küçük reklam gruplarından oluşan bir kuruluş birimidir. Bir kampanyadaki tüm ayarlar aynıdır ve bir kampanya 1 belirlenmiş bütçeyi paylaşır. İstediğiniz kadar kampanya yayınlayabilirsiniz. Birincil amaçları, reklamlarınızı organize etmenize ve birlikte gruplandırmanıza yardımcı olmaktır.

  • Kampanyalarınızı düzenleme şekliniz birçok yönden ayrılabilir, hiçbiri bir sonrakinden daha fazla veya daha az doğru değildir. Bir giyim mağazanız varsa ve ürünlerinizi Google Ads ile satmaya çalışıyorsanız, kampanyalarınızı “Gömlek”, “Pantolon” ve “Ayakkabı” gibi giyim türlerine ayırabilir veya kampanyalarınızı cinsiyete göre (ör. “Erkek”, “Kadın” ve “Çocuk kıyafetleri”) ayırabilirsiniz. Her ikisi de kampanyalarınızı düzenlemek için mükemmel bir yoldur, sadece işletmeniz için en mantıklı olanı yapın.

Kampanya Türü – Google Ads’de kullanabileceğiniz altı farklı kampanya türü vardır. Kampanya türünüz, reklamlarınızın nasıl gösterileceğini belirler. Farklı kampanya türleri, Google’daki farklı platformlarda gösterilebilir, reklamınızın görsel olarak nasıl görüneceğini etkileyecek farklı reklam biçimleri içerebilir. 6 farklı kampanya türü şunlardır:

  • Arama Ağı kampanyaları – Bu kampanya türü, Google arama sonuçlarında metin reklamlar göstererek sunduğunuz ürün veya hizmeti arayan kullanıcılara ulaşmanıza olanak tanır.
  • Görüntülü reklamlar – Görüntülü reklamlar, çok çeşitli web sitelerinde, uygulamalarda ve YouTube veya Gmail gibi Google’a ait mülklerde gösterilebilen, görsel olarak daha çekici bir reklam türüdür.
  • Alışveriş kampanyaları – Bu kampanya türü, ürünlerinizin reklamını Google’da duyurmak için Google Merchant Center ile bağlantı kurar. Alışveriş reklamları, herhangi bir reklam metni içermediğinden ve yalnızca ürünün kendisine odaklandığından diğer reklamlardan farklıdır.
  • Discovery kampanyaları – Discovery kampanyaları, çok çeşitli platformlarda ve web sitelerinde görünmeleri bakımından görüntülü reklam kampanyalarına benzer. Ancak, nihai hedeflerinde farklılık gösterirler. Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları dönüşüm elde etmeye, Discovery kampanyaları ise marka bilinirliğine ve erişimine odaklanır. Discovery kampanyaları, şirketinizle ilgili haberleri yaymak veya yeni bir lansmanı duyurmak için en iyi şekilde kullanılır, ancak doğrudan satış sağlamada daha az etkilidir.
  • Video kampanyaları – Bu kampanya türü, çoğunlukla YouTube videolarında ve mobil uygulamalarda veya web sitelerinde pop-up’lar olarak gösterilen video reklamları barındırır.
  • Performans Maksimum kampanyaları (önceki adıyla akıllı kampanyalar) – Performans Maksimum kampanyaları, reklamlar yerine öğeler içerir. Bunlar, kitleniz için en başarılı hedefli reklamları oluşturmak üzere stratejik olarak çeşitli reklam kombinasyonlarında bir araya getirilen başlıklar, açıklamalar, resimler, videolar ve hedeflenen kitlelerden oluşan bir koleksiyondur. Doğru yapıldığında, oldukça başarılı olabilirler.

Reklam Grupları – Reklam grupları, tüm reklamlarınızı bir kampanya içinde düzenler. Konuları daha ayrıntılı olarak ayırmanıza ve benzer reklamları birlikte gruplandırmanıza olanak tanır. Reklam grubu bir collec’tirAnahtar kelimelerin, bütçelerin, hedefleme amaçlarının ve bir kampanyadaki belirli bir hedefe odaklanan reklamların tümü.

  • Örneğin, bir cilt bakım ürününü satmaya odaklanmış bir kampanyanız varsa, bu kampanyadaki reklam gruplarının her biri ürünün sağladığı farklı bir faydaya odaklanabilir.

Anahtar kelime -ler – Anahtar kelimeler, reklamınızın bir arama sonucunun altında görünmesini tetikleyen arama terimleridir. Reklamınızın gösterilmesini istediğiniz ürün veya hizmetinizle alakalı tüm terimlerin anahtar kelime olarak girilmesi gerekir.

Anahtar Kelime Türleri Üç farklı anahtar kelime türü vardır. Anahtar kelimelerinizin ne kadar geniş olduğunu kontrol etmeye ve reklamınızın alakasız aramalarda gösterilmesini sınırlamaya yararlar.

  • Geniş eşleme – Anahtar kelimenizle ilgili aramaları gösterir. “Mavi tişörtler” için geniş eşlemeli bir anahtar kelimeniz varsa, reklamınız “en iyi tişörtler” veya “mavi gömlekler” gibi aramalarda gösterilir. Anahtar kelimenizle tam olarak eşleşmeyebilirler, ancak yakından ilişkilidirler.
  • Sıralı eşleme – Anahtar kelimenizle aynı anlama gelen aramaları gösterir. “Mavi tişörtler” için sıralı eşlemeli bir anahtar kelime, reklamınızın “büyük mavi tişörtler” “kadın mavi tişörtleri” gibi aramalarda gösterilmesine neden olur. Bu, tam olarak eşleşmeyen, ancak yine de anahtar kelime öbeğinizi içeren ve aynı anlamı paylaşan arama terimleri için biraz boşluk sağlar.
  • Tam eşleme – Anahtar kelimenizle tam olarak aynı anlama veya amaca sahip aramaları gösterir. “Mavi tişörtler” için tam eşlemeli bir anahtar kelime, reklamınızın yalnızca “mavi tişörtler” veya “mavi tişörtler” gibi aramalarda gösterilmesini tetikler.

Negatif Anahtar Kelime – Bu, reklamınızın gösterilmesini istemediğiniz bir arama terimidir. Negatif anahtar kelimeler, anahtar kelimelerinizle alakalı olabilecek ancak sattığınız şeyle alakalı olmayan arama sonuçlarını filtrelemenize olanak tanır. Bu, reklamınızın alakasız aramalarda gösterilmesini engeller.

  • Örneğin, bir biber öğütücü satıyorsanız, reklamlarınızın biber gazı veya acı biber için gösterilmesini istemezsiniz. “Sprey” veya “baharatlı” gibi negatif anahtar kelimeler eklediğinizde, reklamlarınız alakalı aramalarda gösterilmeye devam ederken istenmeyen arama sonuçları filtrelenir.

Arama Terimleri Arama sorgusu olarak da adlandırılan bu, bir kullanıcının Google arama çubuğuna yazdığı ve reklamınızın gösterilmesini tetiklediği kelime veya kelime öbeğidir. Çoğu zaman, bu kelime öbeği anahtar kelimelerinizle tam olarak eşleşmeyecektir, bu nedenle geniş ve sıralı eşleme kullanmak genellikle bir zorunluluktur.

Reklam Uzantıları – Uzantılar, kullanıcılara ürünleriniz veya işletmeniz hakkında daha fazla bilgi göstermek için reklamlarınıza ek özellikler eklemenize olanak tanır. Bu, işletmenizin sunduğu ek bağlantıları, çağrı düğmelerini, fiyatları veya özellikleri içerebilir.

Reklam Uzantısı Türleri – Kullanabileceğiniz 10 tür reklam uzantısı vardır:

  • Site bağlantısı uzantıları – Arama Ağı reklamlarındaki ana metnin altına sitenizin çeşitli bölümlerine ek bağlantılar ekler.
  • Açıklama metni uzantıları: İşletmenizin, ürününüzün veya hizmetinizin en iyi niteliklerini ve avantajlarını açıklamak için kullanılan 25 karakterlik metin snippet’leri.
  • Ek açıklamalı snippet’ler – Bir ürün veya hizmetle ilgili belirli avantajları veya gizli zirveleri listeler. Ek açıklamalı snippet’ler, bir işletmenin sattığı tüm ayakkabı türlerini listeleyebilirken, açıklama metni uzantıları bunların rahatlığının ve mevcut boyut aralığının reklamını yapabilir.
  • Telefon uzantıları – Reklamınıza bir telefon numarası ekleyerek kullanıcıların işletmenizle kolayca iletişim kurmasını sağlar.
  • Potansiyel müşteri formu uzantıları – Hala beta sürümünde, kullanıcıların web sitenizde gezinmek zorunda kalmadan bir potansiyel müşteri formu doldurmasına ve doğrudan reklamınızdan göndermesine olanak tanır.
  • Yer uzantıları – Reklamınıza, kullanıcılara tam olarak nerede bulunduğunuzu gösterecek ve onlara oraya nasıl gidecekleri konusunda yol tarifi verecek bir Google Haritalar bağlantısı ekler.
  • Satış ortağı yer uzantıları – Bu, kullanıcıları ürününüzü satabilecek ancak işletmenizle doğrudan bağlantılı olmayan diğer konumlara da bağlar. Örneğin, kullanıcıların ürününüzü de bulabileceği bir bağlı kuruluş konumu olarak Walmart veya Amazon’a bağlanabilirsiniz.
  • Fiyat uzantıları Fiyatları, reklamınızın altındaki en popüler öğelerinizin yanında listeler. Bu, kullanıcıları fiyatlar hakkında önceden bilgilendirir, böylece reklamınızı tıkladıklarında alışveriş yapma veya randevu alma olasılıkları daha yüksektir.
  • Uygulama uzantıları – Reklamınızın altına bir mobil uygulama indirmek için bir bağlantı ekler. Bu, kullanıcıların Google’dan çıkmaları, uygulama mağazasına girmeleri ve bulmak için uygulamayı aramaları gerekmiyorsa uygulamalarını indirme olasılıklarını artırır.
  • Promosyon uzantıları – Reklamınızın yanında mevcut tanıtımların reklamını yapar. Bu uzantının belirli saatlere kadar gösterileceğini özelleştirebilir ve bir bitiş tarihi ayarlayabilirsiniz, böylece satış sona erdiğinde otomatik olarak gösterilmesi durur.

Kalite Puanı – Sizin quality puanı, bir reklamın başarısı tarafından belirlenen 1 ile 10 arasındaki sayısal bir puandır. Reklamlarınızın tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyiminin tümü kalite puanınızı belirlemenize yardımcı olur. Puanınız ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Daha yüksek bir puan, tıklama başına maliyetinizi düşürmenize yardımcı olur ve reklam sıralamanızı yükseltir.

Reklam Sıralaması – Bu, Google tarafından reklamınızın belirli bir açık artırmada sayfada hangi konuma ulaşacağını belirlemek için kullanılan değerdir. Reklam sıralamanız, birçok farklı faktöre dayanan karmaşık bir değerdir. Daha iyi bir reklam sıralaması, sayfanın üst kısmında reklam yerleşimleriyle sonuçlanır.

Öneriler Sekmesi – Bu, Google Ads hesabınızda, kampanyanızın performansını artırmanıza yardımcı olmak için AI tarafından oluşturulan fikirlerle birlikte gelen bir sekmedir.

Açılış Sayfası – Bu, web sitenizin ana navigasyonunun dışında, yalnızca kullanıcıları bir son dönüşüm hedefine yönlendirmek amacıyla kurulmuş belirlenmiş bir sayfadır. Tüm reklamlarınızın ana sitenizdeki normal bir sayfaya değil, bir açılış sayfasına yönlendirilmesi en iyi uygulamadır.

A/B Testi A/B testi olarak da bilinen bu, bir reklamın iki farklı sürümünü, neyin en etkili olacağını görmek için farklı mesajlar ve taktikler kullanarak test etme işlemidir. Bu, reklam performansını artırmak ve bir reklamın en başarılı sürümünü bulmak için kullanılır.

Maliyetle İlgili Terimler

Bunlar, maliyet ve bütçelerle ilgili karşılaşacağınız en yaygın terimlerdir. Bunların her birinin harcamalarınızı nasıl etkileyeceğini anlamak, hem reklamınızın başarısı hem de kârlılığınız için çok önemli olabilir.

Bütçe – Bu, bir reklam kampanyasının günde harcamasına izin verilen maksimum para miktarıdır. Bu, ayda 300 TL harcamak istiyorsanız, günlük bütçenizin yaklaşık 10 TL olacağı anlamına gelir. Reklamlarınızın en yüksek performansa ulaşması için harcamanız gereken para miktarı, ilgili sektöre ve rekabete bağlı olarak işletmeden işletmeye büyük farklılıklar gösterebilir.

Masraf – Bu, belirli bir süre içinde harcanan tutardır. Örneğin, günlük bütçeniz 10 TL (veya yaklaşık 300 TL/ay) olabilir, ancak gerçek maliyetiniz yalnızca 150 TL/ay olabilir. Bu, en büyüğü hedef pazar ve ürün veya hizmetinizin etrafındaki rekabet olan birçok faktöre bağlıdır. Bazen bu kadar harcama yapacak kadar büyük bir pazar yoktur ve bazen rekabetiniz sizi geride bırakarak reklamlarınızın gösterilmesini engeller.

TBM (Tıklama Başına Maliyet) – Bu, reklamınıza yaptığınız her tıklama için ödeyeceğiniz tutardır.

GBM (Görüntüleme Başına Maliyet) – Bu, video reklamlarınızda elde ettiğiniz her görüntüleme için ödeyeceğiniz para miktarıdır.

Hedef EBM (İşlem Başına Maliyet) – Bu, dönüşüm başına harcamak istediğiniz belirli bir tutarı kullanan bir teklif stratejisidir. Bu bir otomatik teklif stratejisi olduğundan, Google otomatik olarak hedef EBM’nizde mümkün olduğunca çok dönüşüm elde etmenizi sağlar.

Teklif Stratejisi – Bir teklif stratejisi, reklamlarınız için teklifleri, reklamın dönüşümle sonuçlanma olasılığına göre otomatik olarak belirler. Her teklif stratejisi, farklı bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Faturalandırma Düzeyi – Size gönderilecek bir faturayı tetikleyen sizin tarafınızdan belirlenen dolar tutarı. Varsayılan olarak Google, faturalandırma düzeyini 500 TL olarak ayarlar.

Reklam Kreatif Terimleri

Başlık – Bu, metin reklamınızın üst kısmıdır ve aynı zamanda reklamınızda, kullanıcıların hedef URL’nizi ziyaret etmesine olanak tanıyan tıklama köprüsüdür. Başlıklar kısadır, en fazla 30 karakterdir ve izleyicilerinizin okuduğu ilk şeydir, bu nedenle onları göz alıcı hale getirmek önemlidir.

Tarif – Bu, reklamınızın “gövde” kısmıdır. Bu metin, başlığın altında görüntülenir ve reklamınızın büyük bölümünü oluşturur. Açıklamalar en fazla 90 karakter uzunluğunda olabilir, reklamınızla daha derinlemesine ilgilenmenize ve izleyicilere tam olarak ne sattığınızı açıklamanıza olanak tanır.

CTA (Harekete Geçirici Mesaj) – Bu, ziyaretçilerinizin reklamınızı tıkladıktan ve açılış sayfanızı ziyaret ettikten sonra gerçekleştirmesini istediğiniz belirli bir yazılı işlemdir. Bazı yaygın CTA’lar arasında “Şimdi Ara”, “Şimdi Satın Al”, “Bugün Daha Fazla Bilgi Edinin” veya “Bugün Fiyat Teklifi Al” bulunur.

Hedef URL – Bu, ziyaretçilerinizin reklamınızı tıkladıktan sonra ulaştığı URL’dir.

Görünen URL – Bu, reklamda görüntülenen ve kullanıcılarınız tarafından görülebilen URL’dir. Genellikle gerçek URL’nin daha temiz, kısaltılmış bir sürümüdür.

Performansla İlgili Terimler

Gösterim – Bu, reklamınızın bir arama sonucunun altında gösterilme sayısını temsil eder. Birisi Google’a bir arama girdiğinde ve reklamlarınızdan biri sayfasında göründüğünde, yani 1 reklam intiba. Gösterimler, reklamınızın ne sıklıkta görüldüğünü anlamanıza yardımcı olur.

Etkileşimler/Tıklamalar – Etkileşimler, bir kullanıcının reklamınızla kaç kez etkileşimde bulunduğunu temsil eder. Bu genellikle reklamlarınıza yapılan tıklamaları ve videolardaki görüntülemeleri temsil eder. Bu, insanların reklamlarınızla ilgilendiğini ve ürün veya hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi almak için adımlar attığını göstermeye yardımcı olur.

Etkileşim Oranı – Bu, reklamınız gösterildikten sonra reklamınızla etkileşimde bulunan kişi sayısını temsil eder. Bir yüzdeyle temsil edilir ve reklamlarınızın ne kadar etkili olduğunu anlamanın harika bir yoludur.

 • Etkileşim oranı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Bununla birlikte, endüstri standardı,% 1’lik bir etkileşim oranındaki veya altındaki herhangi bir şeyin zayıf olduğunu,% 2-5’in iyi bir etkileşim oranı olarak kabul edildiğini ve% 6 veya üzerindeki herhangi bir şeyin mükemmel olarak kabul edildiğini belirtir.
 • Video reklamlar, diğer reklam biçimlerinden daha düşük bir etkileşim oranına sahip olma eğilimindedir. Video reklamlar için %1-2’lik bir etkileşim oranı iyi, %3 veya üzerindeki bir etkileşim oranı mükemmel ve %0,5’in altındaki her şey zayıf olarak kabul edilir.

Ortalama Maliyet – Ortalama maliyet, etkileşim başına harcadığınız tutarı temsil eder. İlgili sektöre ve rekabete bağlı olarak, bu sayı sadece birkaç sentten ortalama olarak birkaç dolara kadar değişebilir. Bir endüstri ne kadar rekabetçi olursa, etkileşim başına o kadar fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Dönüşüm Oranı – Bu, ortalama olarak, bir reklam etkileşiminin kaç kez dönüşüme yol açtığını gösterir. Bir yüzdeyle temsil edilir ve dönüşümlerin etkileşimlere bölünmesiyle elde edilir.

 • Dönüşüm oranları için endüstri standardı, etkileşim oranı için olduğu gibi kabaca aynıdır. %2 veya daha düşük bir oran zayıf bir dönüşüm oranı, %3-6 iyi bir dönüşüm oranı ve %7 veya daha yüksek bir oran mükemmel bir dönüşüm oranı olarak kabul edilir.

Dönüşüm Değeri – Dönüşüm değeri, reklam odaklı dönüşümlerinizin değerinde olduğu para birimi cinsinden toplam tutardır. Başka bir deyişle, bir müşterinin dönüşüm yaparken sitenizde harcadığı dolar tutarını temsil eder.

 • Bu değer yalnızca ayarlarınız bunu yapacak şekilde yapılandırılmışsa hesaplanır. Bu ayar, hizmetler, telefon aramaları veya kayan ölçek maliyetleri gibi tüm dönüşüm hedefleriyle iyi çalışmaz. Neredeyse tüm alakalı ürün satışları için dönüşüm değerini izlemenizi önemle tavsiye ederiz.

Maliyet Başına Dönüşüm Değeri – Bu, yatırım getiriniz veya YG’niz olarak da bilinir ve genellikle reklam harcamalarının getirisi veya ROAS olarak adlandırılır. Bu değer genellikle bir reklamın başarısının en önemli ölçümüdür ve dönüşüm değerinin toplam maliyete bölünmesiyle hesaplanır.

 • Bu, yüzde veya ondalık ile temsil edilebilir. Google reklamları ondalık sayılar kullanırken, Bing reklamları ve diğer bazı platformlar yüzdeleri kullanır. Örneğin, 4,1 ROAS, %410 ROAS’a eşdeğerdir.
 • Endüstri standardı, 4.0’ın üzerindeki herhangi bir şeyin iyi bir getiri olmasını belirtir ve reklam performansında yaygın bir ölçüttür. Genel olarak, ROAS ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Ancak, farklı reklamcılık hedefleri, işletmeniz için iyi bir getiri olarak kabul edilecek şeyleri değiştirebilir. Örneğin, ana hedefiniz mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmaksa, daha düşük bir ROAS daha iyi bir stratejidir. Tek odak noktanız getiri ve kâr ise ve kaç kişiye ulaştığınız umurunuzda değilse, daha yüksek bir ROAS muhtemelen doğru yaklaşımdır. Şu anda ROAS hedefleri 2,5 ile 10 arasında değişen müşterilerimiz var. Tüm reklamları hala eşit derecede başarılıdır, çünkü her birinin ulaşmaya çalıştıkları farklı hedefleri vardır.

Dönüşüm – Bir dönüşüm genellikle web sitenizdeki bir satışı temsil eder, ancak ayarlarınızı çok çeşitli işlemler için dönüşümleri izleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Telefon aramaları, form doldurma, e-posta kayıtları veya fiziksel mağazanıza yapılan bir ziyaret için dönüşümleri izleyebilirsiniz. Google Ads ayrıca aynı anda birden fazla dönüşüm türünü izlemenize olanak tanıyarak satışları, e-posta kayıtlarını ve telefon aramalarını aynı anda izlemenizi kolaylaştırır.

Ortalama TBM (Tıklama Başına Maliyet) – Bu, ortalama olarak, tıklama başına harcanan tutarı temsil eder. Bu, toplam tıklama sayısının toplam maliyete bölünmesiyle hesaplanır. Bu, bireysel TBM’nizin değişebileceği, bir tıklamanın 0,20 TL’ye, diğerinin ise 0,40 TL’ye mal olabileceği ve ortalama TBM’nizin 0,30 TL’de kalacağı anlamına gelir.

Maliyet/Dönüşüm – Bu, dönüşüm başına harcanan ortalama tutarı temsil eder. Toplam maliyetinizin, toplam dönüşümlere bölünmesiyle elde edilir. Birden fazla dönüşüm işlemini izliyorsanız, dönüşüm başına toplam maliyetinizin her bir dönüşümün maliyetinden daha düşük olabileceğini unutmayın.

Ayarlar Terimi

Bitiş Tarihi – Bu, reklamlarınızın yayınının duracağı tarihtir. Bir bitiş tarihi ayarlamak optional, ve reklamları istediğiniz zaman manuel olarak da kapatabilirsiniz. Bir bitiş tarihi ayarlamazsanız veya reklamlarınızı manuel olarak sonlandırmazsanız, sonsuza kadar yayınlanırlar.

Yer – Bu, reklam vermek istediğiniz konumdur, mutlaka bulunduğunuz yer değildir. Bu uluslararası olabilir, birden fazla ülkeye ve bölgeye reklam verebilir veya 1 seçilmiş şehir kadar küçük olabilir.

Diller – Bunlar, reklamınızın yazıldığı diller değil, reklam vermek istediğiniz dillerdir. Çoğu durumda, yalnızca reklamınızın yazıldığı dilde reklam vermeniz önerilir. Ancak, bazı durumlarda bunun dışına çıkmak mantıklıdır. Örneğin, bir dil öğrenme kursu satıyorsanız, bu kursun reklamını ana dili İngilizce olmayanlara vermek ve reklam ayarlarınıza diğer dilleri de eklemek mantıklı olacaktır.

Reklam Zaman Planlaması – Reklam zaman planlaması, reklamlarınızın gün boyunca yalnızca belirli saatlerde gösterilmesini sağlamak için ayarlayabileceğiniz isteğe bağlı bir ayardır. Hedef pazarınız ve günün hangi saatlerinde satın alma işlemi yapma olasılıklarının en yüksek olduğu hakkında derinlemesine verileriniz varsa, bu yararlı olabilir. Ancak, bu verilere sahip değilseniz, bunun yararlı olmaktan çok zararlı olması muhtemeldir.

Seyirci – Bu, ürününüzü satın almak için hedeflemek istediğiniz bir grup insandır. Kitleler yaş, konum, eğitim, ilgi alanları, yaşam tarzı ve daha fazlası gibi şeylerle tanımlanabilir.

Değişiklik Geçmişi – Bu, hesabın başlangıcına geri dönen, hesapta yapılan tüm değişikliklerin bir günlüğüdür. Bu, özellikle reklam performansında ani bir değişiklik yaşandığında yararlı olabilir. Bu değişiklik, hesapta yapılan bir değişiklikle aynı hizaya gelirse, nedenini kolayca keşfedebilir ve buna göre ayarlama yapabilirsiniz.

Otomatik Kurallar – Otomatik kurallar, Google Ads’in reklam bütçesi, teklif stratejileri gibi konularda otomatik olarak değişiklik yapmasına ve öneriler uygulamasına ve hatta sizin için yeni reklamlar ve anahtar kelimeler oluşturacak kadar ileri gitmesine olanak tanır. Bunların hepsi ayrı ayrı açılabilir veya kapatılabilir, herkese uyan tek bir boyut değildir. Bunlardan hangisinin sizin için yararlı olabileceğini ve hangi unsurlar üzerinde tam kontrol sahibi olmak istediğinizi belirlemek size kalmış. Varsayılan olarak, tüm otomatik kurallar kapalıdır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir