Dijital Reklam

Gerçek Yatırım – Hayal Ürünü Algılara İnanmayın

Gerçek yatırım nedir? Hayal ürünü safsatalara para yatırarak zengin olacağını zanneden bir çok kişi, sosyal mühendislerin algı ağına düşerek zaman ve para kayıp ediyor.

Bu makalenin amacı gerçek yatırım ile hayal ürünü yatırımların arasındaki farkın anlaşılmasına yöneliktir.

Hayal ürünü gerçek olmayan yatırım

Günümüzde ‘’oturduğun yerde para kazan’’vaatleri ile bir çok sosyal medya reklamı ile karşılaşıyoruz. Bu reklamlar ağırlıklı olarak etkileyici para görselleri ve kanıt mahiyeti verilmiş eğitimi almış kişilerin kısa videoları, mesajlaşma ekran görüntüleri ile karşımıza çıkıyor.

Örnek reklam içerikleri;

Dropshipping eğitimi alarak şu kadar döviz kazan, şu eğitimi alarak şu kadar gelir elde et, günümüzde döviz kazandıran en iyi eğitim gibi reklamlar oldukça sık karşınıza çıkıyorsa bilin ki, özellikle sosyal medya reklamları sizin davranış şeklinizi bir veri olarak tutuyor ve ilgi alanınız bu olduğunu varsayarak bu reklamları devamlı karşınıza çıkartıyor.

Dropshipping bir çok platformdan yapılmaktadır. Manası stoksuz e-ticaret miş. Bu terim ticaret kelimesine aykırı, stok olmadan ticaret olmaz, bilgi, beceri, zanaat olmadan hizmet satışı olmaz. Bir nevi ürün üreten ve bunları satan platfromların bağımlı kölesi haline gelmektir dropshipping.

Parayı sizden kazanıyorlar.

Alış satıştan ürün üreten ve bunu satan platformlar, sistemler büyürken sizi bir işçi olarak kullanmış oluyorlar. Bununda gerçek yatrımla hiç alakası yok. Yurt dışından çalışan bir işçi olmuş oluyorsunuz.

Sosyal medya da size bu reklamları sunan kişiler, eğitimimi al şu kadar kazan, bak şu öğrencimiz şu kadar kazanıyor, şu şukadar kazanıyor gibi vaatlerle, bol döviz görselli video resimlerle kanıtlar sunuyorlar. Siz de eğitim ücretini ödeyerek sözde yatırıma adım atmış oluyorsunuz. Eğitim bitti şimdi bizim araçlarımız kullanmak içi şu kadar, bu iş şirket siz olmaz şu kadar da kurulumlara öde ve satışı başlamaya hazırsın diyorlar. Eğitim öncesi belirtilmeyen maliyetleri size zorunlu hale getiriyorlar.

Bu eğitimleri satanlar dropshipping’den beklentileri yok, sanki dropshipping dünya dışından gelmiş hiç kimsenin bilmediği bir işmiş gibi size ballandırarak para kanıtları göstererek eğitimi satıyorlar sizden para kazanıyorlar. Yani kazançları sizsiniz.

Bu sadece dropshipping için geçerlindeğil. İsmi farklı bir çok benzer yöntem mevcut.

Evet size yatırım yaptığınızı söylediler her şey hazır, şimdi ürün ara bul sat, komisyon bekle, ay sonunda maaşını al. Neye yatırım yaptınız? ürün üretemeyen bir e-ticaret sistemine yatırım yaptınız. Siz ürün bulup yüklemez iseniz bir geliriniz olmayacak. Satış platformu kapansa veya hesabınız askıya alınsa ticaretiniz bitti. Hesabınız tekrar aktif hale getirmek içinde para harcayacaksınız açılacağı da kesin değil.

Bu makale dropshipping ve benzeri sistemlerin devamında yatırım kelimesini kullanan algıcı sosyal mühendislerin foyasını pazara çıkarmak için hazırlandı. Peki gerçek yatırım nedir? Gerçek yatırımı öğrenerek hayal ürünü algılardan kurtulun!

Gerçek Yatırım

Gerçek yatırım size kimlik sunar, marka sunar, gerçek değerler sunar. Bir su havuzunuz olduğunu düşünün, bu havuzu doldurmak için 1 su kanalınız var, havuz yavaş yavaş dolmaya başlar, 2 kanalınız olduğundan daha hızlı, 3 kanalınız olduğundan dahada hızlı dolacaktır.

Gerçek yatırım yaparak kanallar oluşturun.

*Bir mesleğiniz varsa buna yatırım yapın. Mesleğinizde en iyisi, aranan kişi olmayı hedefleyin.

*Ticari bir işletmeniz varsa ürün üretiyorsanız ar-ge ye para harcayarak spesifik ürünler üretin. A/B  testleri yapın. Arazi, üretim ekipmanları, hammadde ye yatırım yapmaktan çekinmeyin.

*Üretimsiz ürün satışı yapıyorsanız(Mağaza, Dükkan, bakkal, konjeksiyon vs.)müşteri deneyimlerine önem vererek sattığınız ürünlerin geliştirilmesi için üretici ile fikir alışveriş yapın. Deneyimleriniz geliştirerek özel ürünler ürettirin.

*Hizmet sektöründe iseniz, müşteri gibi düşünmeyi öğrenin. Kendinize ve müşterilerinize karşı objektif olun. Hizmetinizde sizi diğer hizmet verenlerden ayıran özellikler edinin varsa geliştirin.

Yukarıda somutlaştırdığımız maddeleri göz önünde tutarak gerçek yatırımın ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz.

Ticaret risk gerektirir. Risksiz ticari büyüme olmaz. Risksiz ticaret, yerinde saymadan ibarettir. Verdiğimiz örnekte kanal sayınız artığında havuz hemen dolacaktır. Artık daha büyük havuz veya havuzlar açabilirsiniz.

Maalesef ülkemiz de konut, araba, döviz, altın gibi değerler yatırım aracı olarak görülmektedir. Bu değeler değişim aracıdır. Bunun sebebi ekonomik algılardan kaynaklanmaktadır. Bu araçlar üzerinden para kazanmaya başlayan toplumlar gerçek yatırımın ne olduğunu anlayamaz ve üretim fikrini benimseyemezler.

Gerçek yatırım ile geleceğinizi garantiye almış olursunuz. Belirli bir sürenin sonundan artık kişisel olarak çalışmanıza gerek kalmayacaktır. Siz çalışmasanız bile artık para kazanmaya devam edeceksiniz .

Bu sayede, ülkenize, neslinize ve sizinle çalışan bir çok kişiye yatırım yapmış olacaksınız.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Anadolu Üniversitesi İşletme fakültesi

Ahmet G.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir