Web tasarım

Google Tag Rehberi

Google Tag (Etiket) kavramını araştırmaya başladı iseniz, muhtemelen ne olduğunu ve neden kullanmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. Bu makalede Google Tag (Etiket) Yöneticisi hakkındaki en merak edilen soruları cevaplayacağız.

1 – Google Tag (Etiket) Yöneticisi nedir?

2 –  Google Etiket Yöneticisi ile neleri takip edebilirim?

3 – Pazarlama İçin Faydası nedir?

Birinci Sorumuzdan başlayalım ; 

Google Tag (Etiket) Yöneticisi nedir?

Google Tag (Etiket) Yöneticisi, Dijital pazarlama yapan kişilerin geri dönüşleri izlemeleri için google tarafından sunulan (kod parçacıkları veya izleme piksellerini) web sitenize (veya mobil uygulamanıza) yerleştirerek yönetmenize olanak sağlayan ücretsiz bir araçtır.
Basit bir örnek ile açıklayalım ; 
Herhangi bir kaynaktan organik veya Adwords reklamları gibi (web siteniz) gelen bilgiler, Google Etiket Yöneticisi aracılığıyla başka bir veri kaynağı olan (Google Analytics) paylaşılır. Bu sayede hangi etiketlerin sizin hedefinize odaklanmanız gerektiğine ve etiketlerin verimli sonuçlarını görmenize olanak tanır.

Google Tag

Google Etiket Yöneticisi ile neleri takip edebilirim?

  • Özellikle E – Ticaret için Etkinlikleri ; bağlantı tıklamaları, PDF indirmeleri, alışveriş sepetine eklemeleri, alışveriş sepetinden kaldırmaları
  • Kaydırma izleme Form terk etme 
  • Alışveriş sepetine ekleme alış veriş veya sepeti terk etme verileri
  • Video izleme oranları

Kısacası sitenizde, müşterileriniz hareketleriniz analiz edersiniz. Bu analizler doğrultusunda sitenizde veya reklam kampanyanızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Ne gibi Faydaları vardır?

Google Etiket Yöneticisin de yapabilecekleriniz projenizi için oldukça önemli veriler elde etmenize yarayacaktır. Analytics’e gönderilen verileri özelleştirebilirsiniz mesela
PDF indirme, giden bağlantılar veya düğme tıklamaları gibi temel olayları ayarlayabilir ve izleyebilirsiniz. E-ticaret site sahipleri Google Etiket yöneticisi ile  ürünü satın alma ve satın almadan vazgeçme gibi müşteri hareketleri verilerini elde edebilirler.

Google etiket yöneticisin kullanmak için deneyim sahibi olmanız gerekir. E-Ticaret siteleri için  olmaz ise olmaz diyebileceğimiz bu aracın kurulumu olay yöneticisi ve testi için iletişim sayfasından destek talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir