Dijital Reklam

Kısaca Google Ads Nedir?

Google ads nedir sorusuna bu içeriğimizde kısaca cevap vermeye çalışacağız. Kısaca Google Ads Nedir? Günümüzde ürün ve hizmetlerini Google arama motoru, Youtube ve diğer web sitelerinde pazarlayarak işlerini büyütmek isteyen girişimcileri en popüler reklam verme aracıdır.

Başlıklar

Google ads reklam aracı Google tarafından ücretsiz olarak sunuluyor. yukarıdaki tanımda da yer aldığı gibi hizmet ve ürünleriniz kolayca potansiyel müşterilerinize kısa sürede kampanya oluşturarak pazarlayabilirsiniz. Dijital pazarlama açısından dünyada en çok tercih edilen bu araç ile satışlarınız artırabilirsiniz.

Google ads ile bir çok reklam modeli oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki reklam modellerini inceleyerek size uygun olanla başlayabilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları

Google arama motorlarından ilk sayfa ve ilk 5 sırada yer alan reklam modelidir. Hizmet, Marka bilinirliği ve bir çok amaç doğrultusunda kullanılır. Aramalarda ilk sırada yer almak isteyen rakiplerini verdiği teklif modeli ve miktarına göre reklamlar sıralanır.

Maksimum Performans (Yeni)

Maksimum Performans reklam modeli kampanyalarınızı, öğeleri (Görsel, metin, feed, diğer materyaller) kullanarak her reklam modeli için testler yapar ve en yüksek düzeyde performans gösteren reklamlar oluşturur. Bu model il sistem otomatik A/B testi yaparak size uygun reklam modelleri sunar.

Alışveriş Reklamları

E-ticaret alt yapısında sahip girişimciler tarafından tercih edilen alışveriş reklamları ile ürünlerinizi belirli kurallara göre diğer web sitlerinde, Google arama motorun alışveriş sekmesinde, Youtube gibi platformlarından satışa sunabilmenize olanak tanır.

Görüntülü Reklam Modeli

Görüntülü reklam modeli ile web sitlerinde, Youtube, Gmail ve mobil uygulamalarda pazarlama olanağı tanır. Özellikle yenide pazarlama modeli için vazgeçilmez bir reklam modelidir.

Video Reklam Ağı

Video reklam ağı Google ürünü olan Youtube de video öncesi 5sn. atlanabilir veya 15 sn. lik atlanamayan video reklamlar vermenizi sağlar. Günümüzde ürün ve hizmet pazarlamada en etkili yöntemi video reklamlarıdır.

Kampanya öncesi Google reklam panelinde sizden ilk önce reklam hedefiniz seçmeniz ister. Aşağıdaki resimde bunu inceleyebilirsiniz.

Google Ads Hedef Belirleme

Hedefinizi belirledikten sonra sistem sizden yukarıda bahs ettiğimiz reklam modellerin den, kampanya türünü seçmenizi isteyecektir. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz.

Google Ads Kampanya Turu Secme

Bundan sonraki adımları sistem sizi yönlendirerek kurulumu tamamlamanızı sağlayacaktır.

Reklam kurulumunuz tamamladıktan sonra, Yeniden Pazarlama, 360 derece pazarlama için Google Ads hesabınızı Google Tag manager, Google analytics, Google search console araçları ile ilişkilendirmeniz gerekecek. Bu adımları diğer makalemizde ele alacağız.

Bu ilişkilendirme ile aldığınız tıklamalarla, hangi sayfada istediğiniz eylemlerin gerçekleştiği, Dönüşümü değerlerinizi kolayca tespit edebileceksiniz. Bu kurulumlar için Google reklam uzmanı arkadaşlarımızdan destek alabilirsiniz.

Google ads ile kampanyalarınız için günlük, haftalık, aylık bütçelerinizi Google ads hesabınız ekleyeceğiniz Banka kartı veya Kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Ödeme yöntemi olarak iki seçenek mevut.

1 – Manuel ödeme

2- Otomatik ödeme yöntemi, kurulum esnasında bu seçimi yapabilirsiniz.

Bu yöntemlerden otomatik ödeme yöntemi, kampanyalarınız belirlediğini harcama tutarına gediğinde tanımladığınız kartınızda bakiye mevcut ise çekim yapacaktır. Bakiye olmadığından ve çekim yapamadığından sistem kampanyayı durduracaktır. Ödeme alan kadar reklamlarınız yayınlanmaz.

Manuel ödem yönteminde ise belirlediğiniz orandaki bakiyeyi peşin olarak sistem yüklersiniz. Bakiyeniz bitene kadar reklam kampanyalarınızın gösterimi devam eder. Bakiyenizi bittiğinde reklamlarınız otomatik durdurulur.

Reklamlarınızı, bulunduğunuz sektörün piyasa durumu, Rekabet oranları, Reklam modeliniz gibi faktörleri bir arada değerlendirerek teklif verme yöntemi belirlemelisiniz.

İşte Google ads teklif verme yöntemleri:

  1. Tıklama sayısını üst düzeye çıkartma
  2. Dönüşüm sayısını en üst düzeye çıkartma
  3. Dönüşümü değerini en üst düzeye çıkartma
  4. Hedef Gösterim Payı
  5. Manuel TBM
  6. Hedef EBM
  7. Hedef ROS
  8. Görüntülenebilir BGBM
  9. Maksimum GBM

Kampanyalarınızı bu teklif verme modelleri ile yayınlayabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de Google ads reklamları nedir sorusunda kısaca açıklı getirmeye çalıştık. Google ads reklam paneli yönetimi ve Google ads ilk defa giriş yapan kullanıcılar için başlangıç mahiyeti taşımakta. Diğer reklam ayarlarını başka bir içeriğimizde ele alacağız. Merak ettiğiniz soruları çekinmeden bizimle aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir