Web tasarım
Trend

E-ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret nasıl yapılır sorusu bu alana adım atmak isteyenler için önem taşıyor. Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi yeni iş ve pazarlama olanaklarını da beraberinde getiriyor. E-ticaret hacmi itibariyle sürekli artan bir alan olduğundan önemli kazançlar da elde ediliyor. Ancak ilk kez bu alana giriş yapacaklar henüz nereden başlayacaklarını tam olarak bilemiyor. E-ticarete giriş yapmak için belirli noktaların göz önünde tutulması gerekiyor.

Bu makalemizde e ticaret nedir sorusuna cevap bulacaksınız.

E-Ticaret Nedir?

Başlıklar

E Ticaret Nedir

E-ticaret nasıl yapılır sorusunu yanıtlamak için öncelikle e-ticaretin ne olduğu üzerinde durulmalıdır. Teknolojinin gelişmesi ve dünyanın da global bir hale gelmesi sonrasında e-ticaret önemli bir potansiyel haline gelmiştir. Öyle ki çoğu büyük marka günümüzde fiziksel bir mağaza yerine internet ortamında mağaza oluşturarak satışlarına devam etmektedir. Çünkü dijital ortamda yer almak çok daha geniş kesimlere ulaşmak ve ürün veya hizmetlerin süreklilik halinde satışta olmasını sağlamaktadır. Üstelik sadece belirli alanlarda değil, pek çok alanda internet üzerinden alışveriş olanağı sunulmaktadır. Ürün satışından hizmet satışına kadar da tüm markalar için internette yer almak hem marka değerini arttırıyor hem de satışlarının önemli bir potansiyele ulaşmasına yardımcı oluyor.

E-ticaret tanımı itibariyle ticaretin dijital ortamda yapılmasıdır. Geleneksel ticareti içermesine rağmen pazarlama araçları ile birlikte geleneksel yöntemlerden ayrıldığı noktalar bulunur. Bu noktalar kapsamında e-ticaretin günümüzde kendisine özgü dinamikleri vardır. Kendi içinde dinamikleri olduğu gibi hukuki olarak da uyulması ve takip edilmesi gereken belirli prosedürler bulunmaktadır.

E-Ticaret Potansiyel Sunuyor mu?

E-ticaret araştırmalarına bakıldığında son yıllarda internetin daha kolay erişilir hale gelmesi sonucunda e-ticaret hacminde çok yüksek bir artış söz konusu olmuştur. Özellikle mobil cihazlar üzerinden de internetin kullanımının her noktaya ulaşabilmesi, mobil cihazların uygulamalar çalıştırması gibi etmenler internet üzerinden satışların da önemli bir ivme kazanması anlamı taşımaktadır. E-ticaret geleneksel ticarete kıyasla çok daha avantajlı, zaman ve maliyet açısından yararlı olduğundan doğru şekilde süreç yürütüldüğünde sürdürülebilir tarafları olan bir sistemdir. Kendisine özgü gelişen bu ekosistem içinde sadece bölgesel olarak değil global çapta önemli fırsatlar bulunmaktadır.

E-Ticaret Nasıl Yapılır, Nereden Başlanır?

E-ticaret nasıl yapılır sorusu için ilk aşama öncelikle hangi alanda faaliyet gösterileceğine karar vermektir. Müşteriler ile buluşturulacak olan ürün veya hizmetlerin ne olduğu hakkında karar verilmelidir ve karar belirli aşamalara dayandırılmalıdır. Örneğin fiziksel bir mağaza satışlarını internete taşımak istediğinde doğru bir karar verecektir. Bu sayede markasının adı zaten duyulduğundan internet ortamında da müşteri bulmak açısından zorluk çekmeyecektir.

Ancak daha önceden müşteri ile temas kurmamış ve sıfırdan ticarete başlayacak olanlar için e-ticaret daha özenli şekilde yönetilmelidir. E-ticaret yapmak istiyorsanız ancak ne türden ürün veya hizmet satışlarını yapacağınızı bilmiyorsanız ilk olarak bu duruma karar vermeniz gerekir. Yanlış ürün veya hizmet seçmeniz halinde e-ticaret girişiminiz kısa süreli olacaktır. Buna karar vermek için ise detaylı piyasa araştırması yapmak, potansiyel müşteri takibi sağlamak, ürünlerin üretim veya temin masraflarını göz önünde tutmak gibi analizler sağlanmalıdır.

Ürün veya hizmete karar verdikten sonra ise iki ana yöntem üzerinden karar sağlanır. Bu yöntemlerden ilki web sitesi kurarak satışa başlamaktır. Diğer yöntem ise sosyal medya veya e-ticaret pazaryerlerine dahil olmaktır. Üçüncü yöntem ise tüm kanalları kullanmaktır.

Hangi mecrada yer alınacağına yine ürün bazlı olarak karar vermek doğru olacaktır. Günümüzde kendisine ait web sitesi olmayan ve satışlarını sosyal medya ya da e-ticaret pazaryerleri üzerinden gerçekleştiren pek çok marka bulunmaktadır. Ama markanın kendine ait web sitesinin olması ve bu site üzerinden alışveriş olanağı sunması özellikle arama motorlarında öne çıkmak açısından yararlıdır. Doğrudan sisteme entegre edilecek ödeme yöntemleri sayesinde kullanıcılar daha özel indirimlerle de ürünleri satın alabilir. Bu yüzden hem web sitesinin olması hem de sosyal medya ile e-ticaret pazaryerlerinin aynı anda kullanılması satışların artması açısından yararlı olacaktır.

Bu aşamaya da karar verdikten sonra ürün veya hizmetlerin pazarlanması, yazılı ve görsel içeriklerin hazırlanması, müşterilere ulaşmak, müşteri memnuniyeti sağlamak gibi konular üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.

E-Ticaret İçin Yasal Zorunluluklar Neler?

E-ticarete başlamak için birtakım yasal zorunluluklar olduğunun da bilinmesi gerekmektedir. Her şeyden önce satışını yapacağınız şeyler ne olursa olsun kazanç sağlamak söz konusu olduğundan vergilendirme gerekmektedir. Vergilendirmenin sağlanması için ise markanın sahibinin mükellef olması gerekir. Bazı kanallar üzerinden mükellef olunmadan e-ticaret yapmanıza olanak verilebilir. Örneğin Instagram üzerinden bir sayfa açarak satışa başlayacağınız ürünleriniz için mükellef olma şartı aranmaz. Fakat vergi mükellefi olmak Türkiye sınırları içerisinde ticaret yapan herkes için zorunluluktur. Eğer fatura kesmeden satış yapıldığı tespit edildiğinde, vergi mükellefi olmadan ticaret yapıldığı tespit edilirse maliye tarafından önemli cezalar kesilmektedir.

Bu yüzden e-ticarete başlamak için çeşitli şirket türlerinden uygun olanının seçilmesi gerekir. Küçük işletmeler için başlangıç aşamasında şahıs şirketi olarak adlandırılan şirket türü uygun olacaktır. Hem açılış masrafı hem de aylık giderler açısından uygun sonuçların sağlanması adına şahıs şirketi idealdir.

Fiziksel İşyeri Açmak Gerekli mi?

İşyeri açmadan e-ticaret yapmak mümkündür. Çoğu e-ticaret markası fiziksel bir mağazaya sahip olmadan işlem yapmaktadır. Ancak satış hacmi çoğaldıkça eğer fiziksel ürün satışı yapılıyorsa en azından depoya ihtiyaç duyulacaktır. Bu yüzden ilerleyen aşamalarda fiziksel bir mağaza veya depo tutmak gerekebilir. Ama bu durumu ihtiyaçlar belirleyecek olup zorunluluk şeklinde fiziksel bir işyerlerine ihtiyaç bulunmamaktadır.

E-Ticaret İçin Gerekenler Neler?

E-ticaret için gerekenler başlangıç aşamasında olduğu gibi sonraki aşamalarda da gerekli olacaktır. Markanın adının duyulması ve arama motorlarında çıkması için e-ticaret sitesi kurmak yararlıdır. Bu kapsamda;

  • Domain; alan adı olarak da bilinen domain markaların en çok dikkat etmeleri gereken noktadır. Markanın adını içermelidir ve kullanıcıların aklında kalacak özellikte olmalıdır. Web sitesinin adı olacak domain sayesinde ziyaretçiler markaya erişim sağlayabilecektir.
  • Sunucu; e-ticaret sitesinin bulunacağı alandır. Özellikle yüksek trafik bekleniyorsa ve ürün çeşitliliğiyle de fazlaysa uygun sunucu paketlerinden seçim yapılmalıdır.
  • Ödeme yöntemleri; açılacak olan e-ticaret sitesi üzerinden müşterilerin alışverişlerini gerçekleştirmeleri için ödeme yöntemleri önemlidir. Fazla seçenek sunmak alışveriş yapacaklar için her zaman idealdir. Bu kapsamda başta kredi – banka kartı ile ödeme yöntemi sunulmalıdır. Günümüzde bu sistemi sağlayacak olan çeşitli aracı ödeme kuruluşları vardır. Yapılacak olan anlaşma kapsamında sisteme entegre edilecek kart ile ödemeler taksit seçeneği de sunacaktır. Böylece müşteriler rahat alışveriş yapabilir. Bunun yanında kapıda ödeme veya havale ile ödeme seçenekleri de olmalıdır.
  • Güvenlik; e-ticaret için müşterilerin güvenli hissetmeleri önemlidir. Günümüzde çeşitli istismar oluşturan noktalar da olduğu için markanın müşteriler nezdinde güvenli bir profil çizebilmesi son derece önemlidir. Bu kapsamda SSL sertifikası gibi çeşitli güvenlik belgelerinin siteye tanımlanması, müşteri desteğinin sunulması ve benzeri konularda gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir.
  • Kullanıcı deneyimi; tasarım ve işlev açısından müşterilere hitap edecek geliştirmeler e-ticaret sitesi için uygulanmalıdır. Müşterilerin site içerisinde uzun vakit geçirecekleri ama aradıkları ürüne kolay şekilde ulaşmaları sağlanmalıdır. Bu kapsamda profesyonel tasarım ve web sitesi yapım hizmeti almak yarar sağlayacaktır.

E-Ticaretin Sürdürülebilir Olması

E-ticaret nasıl yapılır sorusu sadece başlangıç aşaması için değil sonrası için de önem taşımaktadır. Özellikle rekabetin çok olduğu bir alanda faaliyet gösterilecekse müşteri kazanmak ve satışları arttırmak için belirli noktalara dikkat edilmelidir.

Geleneksel ticarette olduğu gibi dijital ortamdaki ticaret için de reklam ve pazarlama çalışmaları büyük öneme sahiptir. Reklam ve pazarlamanın doğru şekilde yapılabilmesi için dijital pazarlama araçlarından yardım almak gerekir. E-ticaret sitesi açıldıktan sonra markanın tanıtılması görünürlük elde etme açısından önemlidir. Sosyal medya kanalları üzerinden takipçiler elde edebilir, Google gibi arama motorlarına reklam verebilir ve özel kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Marka imajının her zaman olumlu olması da satış işlemlerinin çoğalması açısından önem taşıyacaktır. Müşteriler için tatmin edici destek hizmetinin sunulması ürünlerin satışına dönük olarak olumlu getiriler sağlayacaktır. Bu noktada sadece satış öncesinde değil satış sonrasında da destek sunulmaya dikkat edilmelidir. Aynı zamanda sağlanacak desteğin satış tutarı üzerinden belirlenmemesi gerektiğine de özen gösterilmelidir. Başka bir deyişle düşük gözüken tutarlarda alışveriş yapmış olanlara destek sunmamak veya gereken özeni göstermemek ileride büyük çapta olacak satışların da yapılmasını önleyecektir.

E-ticaret yapma aşamaları arasında ürünlerin doğru yönetilmesi, sunulması ve gönderilmesi de önem taşır. Kesinlikle aldatıcı ifadeler veya görseller kullanılmamalıdır. Bu alanda sık yapılan hataların başında ürünlerin çeşitli resim düzenleme programları ile albenili hale getirilmesi gelmektedir. Bu türden görsellerden hareketle ürün alışı yapanlar görsel ile sonrasında benzerlik kuramadıkları için memnuniyetsizlik yaşayacaktır.

Aynı şekilde ürünlerin gönderim sürelerine dikkat etmek, belirtilen süre içerisinde teslim sağlamak, güvenli şekilde ulaştırmak da önemli konular arasında yer almaktadır. Belirli bir satış tutarı üzerinde yapılacak olan alışverişlerde ücretsiz kargo fırsatları da sunmak yine müşterilerin alışveriş yapmasını etkileyecek unsurlar arasındadır.

E-Ticaret Avantajları Neler?

E-ticaret avantajları pek çok konuda kendisini gösterir. Bu avantajlar özellikle alana giriş yapma aşamasında olanlara fikir vermesi açısından önemlidir. Faydalar sıralanacak olursa;

  • Günümüzde bir mağaza açarak satış yapmak kira, stopaj ve diğer giderler yüzünden oldukça masraflı olmaktadır. E-ticaret yaparken bu gider kalemleri önemli ölçüde düşürülür. Şahıs şirketi, home office çalışma yöntemi olarak açılabildiğinden giderleri düşürmektedir.
  • Fiziksel mağazada sadece belirli bir bölgeye ve kitleye ulaşmak söz konusudur. Ancak e-ticaret ile dünyanın herhangi bir noktasına satış yapabilirsiniz. Özellikle yurtdışına satış yapabilmek döviz cinsinden karşılık bulacağı için önemli kazançlar sunacaktır.
  • Geleneksel ticaret içerisinde mağazanın çalışma saatleri bellidir. E-ticarette ise sürekli olarak müşteriler ürünleri inceleyebilir veya satın alabilir. Özellikle saatten bağımsız olarak ticaret yapılmasına olanak tanıması büyük bir avantaj sunar.
  • Stoksuz satış yapabilme imkânı gider kalemlerinin düşürülmesi açısından önemlidir. Dropshipping olarak bilinen bu yöntemi geleneksel ticaret anlayışı çerçevesinde gerçekleştirmek zordur. Ancak e-ticaret açısından uygulaması son derece kolaydır. Elde olmayan bir ürünün müşteri tarafından satın alındığında temin edilmesi anlamına gelen stoksuz ticaret özellikle sermayesi az olanlar için önemli fırsatlar doğurur.
  • Stoksuz ticaret sayesinde geniş ürün yelpazesi sunmak da mümkündür. Böylece çok farklı müşteri kitlesine erişim sağlamak olanaklı hale gelir.

E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret nasıl yapılır sorusu için dikkat edilecek noktalar da önem taşıyor. İlk olarak satış yapılacak alanın doğru karar verilmesi gerekmektedir. Dijital dünyada her zaman fiziksel ürün satışı yapılması gerekmez. Ürün lisansları, oyunlar, içerikler gibi dijital ürünlerin satışını da yapabilirsiniz.

Marka satışlarına başladığında ise iki nokta çok önemlidir. İlki markayı zarar ettirmeden sürdürülebilir hale getirmektir. Başlangıç aşamasında henüz yeni bir marka olunmasından dolayı beklenen satış grafiği yakalanmayabilir. Bu durumda zaman tanınması ve markanın kalitesini düşürmeden hizmetine devam etmesi gerekir. Diğer bir önemli nokta ise müşteri memnuniyetini her zaman yüksek tutmaktır. Özel indirimler, kampanyalar, hediye kodları gibi basit şekilde yapılacak olan eylemler ile birlikte müşteri çekmek mümkün olacaktır. Aynı zamanda müşteri desteğinin sunulması, olası sorunlarda risk yönetiminin yapılması da yine önemli konular arasında yer alır. Örneğin iade işlemleri için koşul aramanız veya iade kabul etmeyecek argümanlar öne sürmeniz markanızın tercih edilebilir hale gelmesi için risk oluşturacaktır.

E-Ticaret başlamada umarız bu makale merak ettiklerinizi yanıt vermiştir. E-Ticaret web sitesi kurmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz. Sorularınızı alta yer alan yorum kısmında bize iletebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir