SEO

Etiket Bulmak İçin Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends  herkese ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir. Trands, Google arama motorunda en çok arananları bulma aracıdır. Belirli kombinasyonlar doğrultusunda aranan  cümle  veya  etiketlerin Google’da hangi sıklıkla, hangi yılda, hangi dillerde ve hangi bölgelerde arandığını istatistiksel olarak sizlere sunar. Çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Örneğin: Bir E-Ticaret web siteniz var satış yaptığınız yada satışa çıkarmayı düşündüğünüz ürünlerin hangi ilde, hangi tarihte ne kadar arandığına dair hacimlere ulaşabilirsiniz.

Google Trends, Etiket bulmak ve bu etiketler için çalışma yapmak isteyen web site sahipleri için bulunmaz nimet.  🙂

Etiket Bulmak için Google Trends Nasıl Kullanabilirim?

Google Trends arama kısmında bir etiket girdiğinizde; sonuç sayfalarında ülke ve zaman aralığını seçmelisiniz. Daha da daraltmak istiyorsanız sorguyu kategorileri ve Google web arama seçeneğine tıklayarak istediğiniz düzene getirebilirsiniz. Alttaki resimde kırmızı oklarla belirtilmiştir.

Google Trands Ülke Ay Belirleme

Bizim örnek etiketimiz Kulaklık. Bu etiket arama kısmına yazdık ve ülke ve zaman aralığını belirlediğimizde bizlere bu etiketle ilgili şu hacimleri sunuyor:

 

Zaman içinde gösterilen ilgi – Aylara göre haftalık aramaları göstermekte

Aylık Haftalık Arama Sıklığı

Alt bölgeye göre ilgi alan  –  İllere göre arama hacimleri harita üzerinde gezinerek görebilirsiniz.

Google Trands Alt Bölgeye Göre Ilgi Alan

Alt Bölge – Arama kısmına girdiğiniz anahtar kelimenin bölgelere göre aram adetlerini gösterir. Alt bölge seçeneğini Şehir olarak değiştirerek şehirlere göre arama adetlerini görebilirsiniz.

 

İlgili konular – Kulaklık etiketi ile alakalı konuları içerir. Resimde gözüktüğü gibi kulaklığı konu edinen diğer aramaların sizin etiketinize benzer başlıkları yer almaktadır.

Konu karşısında arama  yüzdelerindeki değişim oranlarını % cinsinde değeri verilmektedir. Bu örneği inceleyerek içeriklerinize aradığınız terime benze anahtar kelimelere seçebilirsiniz.

Trands Ilgili Konular Ve Ilgili Sorgular

İlgili sorgula  – Bu kısımda Artışı göstereni, en alakalı ile değiştirerek anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz. Elde ettiğiniz anahtar kelimeler ile içeriklerinizi ve Reklam kampanyalarınızı bu etiketler doğrultusunda hazırlayabilirsiniz.

 

Ürünlerinizi Başka Ülkelere Pazarlayabilirsiniz

Ürünlerinizi için yeni pazarlar arıyor iseniz Google Trends ile dünya genelinde ürününüzle ilgilenecek ülkeleri bulabilirsiniz. Bu pazarlardan hangi ürünleri hangi dönemlerde daha çok tercih edildiğiniz öğrenerek pazarlama stratejinizi buna göre dizayn edebilirsiniz.

Dünya Genelinde Trand Sorgulama

Resim de görüldüğü gibi çay için yapılan aramada hangi ülkelerin çay ithalat ihtiyacı olduğunuz anlayabilirsiniz. Yabancı pazarlar için mutlaka ürünlerinizi o dilde iyi pazarlayacak biri ile çalışmalısınız. Yabancı dil pazarlamacı için iletişim sayfasını kullanarak danışmanlık hizmeti talep edebilirsiniz.

 

Etiketleri karşılaştırabilirsiniz

Eş anlamlı anahtar kelimeleri veya kombine edilmiş cümleleri karşılaştırarak analiz yapabilirsiniz.

Google Trands Karşılaştırma

 

Ek olarak

Günlük Arama Trendlerine abone olarak seçtiğiniz ülke de ki  arama trendlerini görebilirsiniz. Ayrıca bakınız.

Günlük Arama Trendleri

 

Gerçek Zamanlı Arama Trendleri ile son 24 saate seçtiğiniz ülkenin arama trendlerini alabilirsiniz. Kategoriler sekmesini değiştirerek farklı kategoride ki içerikleri filtreleyebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Arama Trendleri

Son olarak, bu yazımızda ürün veya içerikleriniz hazırken faydalanacağınız Google Trends hakkında bilgileri derledik. E-Ticaret yöneticilerine ve Web sitesi içerik üretenlere ışık tutucu nitelikteki yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Sormak istediklerinizi konu altına yorum yazarak iletebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir