SEO

Web Site Sıralama Yükseltme DA/PA Etkisi

Bu içeriği, SEO adına yanlış bilinde site dışı stratejide yanlış algının düzletilmesi adına hazırladık. Web site sıralama yükseltme adına yapılan çalışmalarda, DA ve PA değeri fason yöntemlerle şişirilmiş web sitelerden alınan backlinklerin sıralamanızı yükseltmeye etkisi olmadığını açıkladık.

DA VE PA değeri şişirilmiş sitelerden alınan linkleri web site otoritesine bir faydası var mı?

Başlıklar

DA (Domain Authority) ve PA (Page Authority) değerleri, Moz tarafından sağlanan bir ölçümdür ve web sitelerinin arama motorları tarafından nasıl değerlendirileceğine dair bir tahminde bulunmak için kullanılır. Bu değerler, bir web sitesinin bağlantı profiline dayalı olarak hesaplanır ve sitenin arama sonuçlarında nasıl görüneceğine dair bir fikir verir.

Ancak, bu değerler sadece bir tahmindir ve arama motorları tarafından kullanılan algoritmalar hakkında hiçbir bilgi vermezler. Arama motorları, web sitelerinin arama sonuçlarında nasıl görüneceğini belirlemek için çok daha fazla faktörü dikkate alırlar.

Bu nedenle, şişirilmiş sitelerden alınan linklerin bir web sitesinin DA ve PA değerlerine bir faydası olmayabilir. Aksine, bu tür linklerin bir web sitesinin arama sonuçlarını düşürme olasılığı vardır, çünkü arama motorları bu tür linkleri spam olarak değerlendirebilirler.

Web site sıralama yükseltme

Arama motorlarının önem verdiği birkaç önemli faktör vardır:

  1. İçerik kalitesi: Arama motorları, içeriğinizin kalitesine dikkat eder. İçeriğinizin anlamlı, özgün ve yararlı olması önemlidir.
  2. Bağlantı profili: Arama motorları, web sitenizin bağlantı profiline dikkat eder. Önemli olan, kaliteli ve güvenilir web sitelerinden gelen doğal bağlantılardır.
  3. Kullanıcı deneyimi: Arama motorları, web sitenizin kullanıcı deneyimine dikkat eder. Web sitenizin hızlı yüklenmesi, mobil dostu olması ve güvenilir bir güvenlik sertifikasına sahip olması önemlidir.

Bu nedenle, şişirilmiş sitelerden alınan linklerin bir web sitesinin arama sonuçlarını iyileştirme olasılığı yoktur. Aksine, bu tür linklerin bir web sitesinin arama sonuçlarını düşürme olasılığı vardır.

Backlink Alacağınız sitenin DA ve PA değerleri ile web site trafiği örtüşmesine dikkat edin

Tanıtım yazısı veya herhangi bi yöntemle alacağınız backlink ile ile size referans olan web sitesi sayesinde index almayan içeriklerini arama motorlarından index alır. Özellikle Ana sayfanıza veya odak anahtar kelimelerinize verilen dofollow bağlantılar o anahtar kelimede ve türevlerinde sırlamalarda yükselişiniz destekler.

Bir web sitesinde bağlantı alırken DA ve PA değeri çok yüksek ama site trafiği bu değerlere göre düşük ise fason yöntemlerle bu değerler şişirilmiş demektir. alacağınız backlinklerin sırlamaya etkisi hiç denecek kadar az olacaktır.

Bu nasıl tespit edebilirim?

DA ve PA değerinin trafikle doğru orantılı olduğunu tespit ederek backlink almanızı ısrarla tavsiye ederiz. Backlink alacağınız sitenin otoritesi ve trafiğini doğrulamayı seo araçları ile yapabilirsiniz.

Semrush, Ahrefs, Moz gibi seo araçları ile backlink almayı planladığınız web sitenin değerlerini kontrol ederek otoritesi ile trafiğini örtüştüğünde emin olun. Örnek olarak DA 60 , PA 58 olan bir web sitesi dogal yolarla bunu kazanmış ise trafiğini aylık ortlama 250 – 500 bin arası olur. Eğer bu değer 5 bin 10 bin arası ise bu trafiğinde spam yollara sağlıyorlar demektir. Gerçek ziyaretçi değildir. bu şekilde gözünüzü boyayarak sizlere yüksek meblalara link satışı yapan kişiler itibar etmemelisiniz.

Önemli Not: Doğal yollarla bu otoritedeki sitlerden link alırken bu sitlerin kaç siteye link verdiğinde dikkat edin. Çok sayıda link link satmış sitlerden alacağınız backlinklerinde size etkisi umudğunuz oranda olmayabilir.

Sorularınız bize aşağıda yorum kısmından iletebilirsiniz. SEO içeriklerimiz takip ederek doğru bilinen yanlışlardan ve illegal yöntemlerden göz boyamalardan kurtulun!

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir