SEO

Yoast SEO Ayarları ve Kurulum Rehberi

Yoast SEO Ayarları; Wordpress tabanlı bir web siteniz varsa Yoast SEO eklentisi sizin için vaz geçilmez bir eklentidir. Site için SEO (one page seo) konusunda bir çok wordpress eklentisi olsa da Yoast SEO sizlere kaliteli içerik oluşturmada en iyi rehberliği sunacaktır.

Bu makalemizde Yoast SEO ayarları ve kurulum rehberi niteliğinde bir içerik hazırladık.

Yoast SEO Eklentisi Nedir?

Başlıklar

Yoast SEO 51 dilde desteğe ve 5 milyonu aşmış kuruluma sahip. Wordpress SEO eklentileri içinde en çok tercih edilen eklentidir. Wordpress eklentiler sayfasında ücretsiz ve premium versiyonu bulunmakta. Hali hazırdaki web sitenizin veya yeni bir web site oluşturmak isteyenler için kolay bir kullanım sunmaktadır.

Wordpress sitenizde Yoast SEO ayalarını doğru yapılandırarak sıralamalarda üst sıralarda yer almanız sağlar. Ayrıca SEMRUSH platformu ile entegre çalışma özelliğine sahiptir.

Yoast SEO içerikleriniz oluştururken güncel SEO kurallarına uymanız için , başlıklar, anahtar kelime yoğunluğu, iç link, dış link , resim alt özelliği, sayfa açıklaması gibi önemli etmenlerin uygunluğunu kontrol etmenizi önerir.

Bu sayede site içi seo olarak nitelendirilen düzenlemeleri başarılı bir şeklide yapılandırma kolaylığı sunar.

Yoast SEO Ayarları

Yoast SEO için kurulum oldukça basittir. Wordpress admin panelinden Eklentileri kısmına gelerek yeni ekleye tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde üst kısımda yer alana arama konsoluna yoast seo yazıyoruz. Açılan sayfada yine kırmızı kutu içerisine aldığımız eklenti bölümünde Şimdi Kura tıklıyoruz. tahmini 1 dakika içinde indirilecek ve kurulum tamamlanacak son olarak da etkinleştir diyoruz.

Yoast Seo Ayarları

Bu ücretsiz kısıtlı versiyondur. Yoast SEO Premium‘u sitesinden satın alarak tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

Etkinleştirmeyi tamamlandıktan sonra yönetim panelinden SEO başlığınız tıklıyoruz. Açılan sayfada aşıda yer alan resimde ki yapılandırma sihirbazına tıklıyoruz.

Yoast Yapılandırma Sihirbazı

Kurulum sihirbazı 9 adımdan oluşmaktadır. Aşağıda bu adımları resimler ile sıraladık. Bu adımları izleyerek kurulumunuzu tamalayın.

Yoast Kurulum Sihirbazi 9.Adim

Yoast SEO Ayarları Özellikler

Kurulumu bitirdikten sonra seo özellikleri kısmından düzenleme yapacağız. Bunun için yönetim paneli > SEO > Genel > Özellikler başlığına tıklıyoruz. Buradaki ayarları isteğinize göre düzenleyebilirsiniz. Tavsiyemiz otomatik gelen ayarları değiştirmemenizdir.

Yoast Seo Ayarları

Arama Görünürlüğü

Yoast arama görünürlüğü sitenizin tarayıcılarda nasıl gözükeceğine dair ayarları yapmanızı sağlar. Web sitenizi yeni kuracaksanız bu ayarları en iyi şeklide yapılandırmalısınız. ilerde yapacağınız değişiklikler sitenizi başlıklarından sorunlara sebep olabilir!

Kuruluş ismi ve logonuzu png olarak yüklemeniz Scheam.org tarafından bu bilgiler doğrultusunda index lenmenizi sağlayacaktır. bu alan dikkat ediniz.

Yoast Seo Ayarları

İçerik türleri sekmesinde sayfa başlığını nasıl gözükmesi gerektiğiniz ayarlarsınız. Bu ayarları bu sekmede yapabildiğiniz gibi her sayfa için o sayfanın en altında bulunan Yoast SEO eklentisi kısmından da ayarlayabilirsiniz.

Ortam kısmı her zaman açık olmalıdır. Bu sayfanızdaki görselleri index almasını sağlar.

Yoast Seo Ayarları

Kategoriler kısmını evet olarak ayarlayın. onun altından bulunan etiketler ve biçimleri hayır olarak seçin. Etiketlerin indexlenmesi tarayıcılarda sayfanız giden yolu saptırır bu kötü bir kullanıcı deneyimi demektir. Bunun için etiketleri hayrı olarak seçiyoruz.

Sitenizde bir tek yazar bulunuyorsa arşivler kısmını devre dışı olarak seçin. Günümüzde bütün temalar dolaşım menüsü desteklemekte bu yüzden bağlantı haritasını normal olarak seçin. RSS ayarları otomatik gelen ayarlar şeklinde kalsın. Son olarak Değişiklikleri kaydet butonuna tıklamayı unutmayın yoksa bütün ayarlar sıfırlanır.

Sosyal Medya Ayarları

Sosyal medya ayarları bölümünde hesaplarınız linklerini ekleyebilirsiniz. Facebook, Twitter, Pinterest platformları için özel kartlar oluşturabilirsiniz.

Yoast Seo Ayarları

Araçlar Menüsü

Araçlar menüsünden ayarlarınızı içe veya dışa aktarabilirsiniz. robots.txt .htaccess dosyalarınız buradan kolayca düzenleyebilirsiniz. Start SEO data optimizastion butonu ile eklentinizi yapılandırmasını kontrol edebilirsiniz.

Yoast Seo Ayarları

Dileriz bu rehber Yoast SEO eklentisi hakkındaki sorularınız cevap olur. Aklınıza takılan sorular olur ise yorum kısmında bildiriniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

Yoast SEO Premium için hazırladığımız rehber kısa süre sonra yayında olacak. Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip ederek yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz.

Wordpress SEO uyumlu makale yazımızı inceleyerek içerik hazırlamanın püf noktaları öğrenin.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir