Dijital Reklam

Whatsapp 8 şubat 2021 güncellemesinin esası nedir?

İlk önce Facebook Şirketler gurubunu tanıyalım.

Whatsapp Kurucusu: Jan Koum > Facebook a Satış Tarihi :2014

İnstagram Kurucusu Kevin Systrom ve Mike Krieger > Facebook a Satış Tarihi : 2010

Bu kuruluşlar yukarıdaki tarihler de tüm hakları facebook şirketi tarafından satın alınmıştır. İşletilen veriler ve diğer hükümler facebook aittir. Zaten yıllardır bu platformlar bir birine senkronize çalışmaktadır. Şimdi gelelim whatsapp güncellemesi gerçeğine :

8 Şubat whatsapp Güncellemesi

Whatsapp iletişim ağı Facebook Şirketler gurubu bünyesinde farklı platformlardır. Facebookla entegre çalışan sistemleri ile yeni geliştirilen algoritmalar doğrultusunda birimler arası kişisel bilgilerin paylaşılması amacı ile yeni düzenlemeler yapmıştır. Bunu sebebi de bu sosyal platformlarda kolayca üye olmak, oturum açmak, ilgi alanlarınıza göre reklam gösterimidir.

Hiçbir kullanıcısını Kredi kartı, Ses dosyaları,Resimleri gibi bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmadığını hüküm ve koşullar sayfasına beyan etmektedir. Sayfayı inceleyin…

Facebook şirketler gurubu bünyesinde bulunan Whatsapp, şirketler arasında veri işleme için bu düzenlemeyi yapmış. Ürün, hizmet yeniden pazarlama alanlarında örnek:  renk,tat,siyasi parti, gittiğiniz şehirler gibi bilgileri kendi şirketleri arasında paylaşarak, sizlere tercihleriniz doğrultusunda reklam içeriği göstermek için bu düzenlemeyi yapması olağan bir güncellemedir.

Çerezler Veri Paylaşım Güncellemesi

Akıllı telefonlarda benzeri platform ve uygulamalara zaten benzeri yetkileri veriyorsunuz. Karışınıza çıkan reklamlar çerez kullanım teknolojisi ile ilgi alanlarınıza yada yaptığınız aramalar doğrultusunda belirleniyor ve size gösterim yapılıyor.

Yada akıllı telefonlarınızda  internetiniz açık olduğunda, yeni tanıştığınız bir kişide de aynı durum söz konusu ise belirli bir dakika yada saniye aynı ortamı paylaştığınız da karşılıklı arkadaş önerilerini görüyorsunuz.

Buna benzer geliştirilen teknolojik gelişmeler doğrultunda whatsapp ın yapacağı yeni veri paylaşımı oldukça normal bir güncelleme arz ediyor.

Asılsız Haberin Yayılma Hızı

Halkımız arasındaki yanlış algılanan bu koşullar insanlar arasında sansasyonel bir etki oluşturdu.

Bir nevi art niyetli yada aynı sektördeki diğer platformların sazan avı kampanyasına dönüştü. Facebook da yaptığınız kişisel verilerim saklanması, kopyala yapıştırın hukuki açıdan hiçbir anlam ifade etmemektedir. Ayrıca bunu koşulları size arz eden platformda yapıyorsunuz bu kopyala yapıştırın hiçbir hükmü yoktur. Sadece bazılarının ekmeğine yağ sürmüş oluyorsunuz.

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir