Dijital Reklam

İstanbul Google Reklam Verme

İstanbul Google Reklam Verme; İstanbul da potansiyel müşterilerinize ulaşarak ürün, hizmet satışınızı artırmak veya marka bilincinizi oluşturmak için google ads’in sunduğu reklam modellerini kullanarak iş hacminizi genişletebilirsiniz.

Google reklam vermenin bir çok modeli vardır bunları aşağıda sırladık. Size uyan reklam modellerini seçerek reklam vermeye bugün başlayın. İstanbul Google Reklam Verme.

Google reklam nasıl verilir?

Başlıklar

 • Bir Google hesabı oluşturun (gmail)
 • Anahtar kelimelerinizi seçin (sektörünüzle alakalı en iyi anahtar kelimeleri belirleyin veya arama hacmi yüksek anahtar kelimelerini analizini bir uzmana yaptırın)
 • Kampanya ayarlarını yapılandırın
 • Reklam metninizi hazırlayın( Verdiğiniz hizmeti veya ürününüzü en ifade edin başlıklar ve anahtar kelimeleriniz bir biri ile örtüşmeli)
 • Reklam uzantılarınızı tamamlayın(telefon, resim, yer uzantısı, indirim vs)
 • Dönüşüm kodlarını yerleştirin( veriye dayalı yeniden pazarlama için ve teklif otomatik teklif verme için oldukça önemli, bir üst teklif verme modeli EBM)
 • Faturalandırma ayarlarınızı yapılandırın(belirli bakiye yükleyerek harcama yapma veya otomatik faturalar için tercihiniz belirleyin)

Google reklam modelleri

 • Arama Reklamları ( Google arama motoru ve iş ortakları)
 • Görüntülü ağ ( Google adsense web sitlerine reklam alan kişi ve kuruluşlar )
 • Alışveriş reklamları ( Google arama motor alışveriş bölümü de yer alan reklamlar ve Adsense ile reklam yayınlayan web site sahipleri)
 • Youtube reklamları ( Yayın öncesi 5sn. atlanamayan reklamalar ve yayın içi 15 reklamlar)
 • Yeniden pazarlama reklamları ( Elde edilen hedef kitleye yönelik reklam modeli)

Google Reklam Verme Süreci ve Ayrıntılar

Google reklam verme süreci, Bir google ads hesabı oluşturarak başlıyor. Reklam panel yönetiminde 2 seçenek bulun maktadır. Basit yönetim paneli; bu herkesin kullanabileceği bir paneldir. İkinci panel yönetim ise Uzman moddur. Uzman mod yukarıda sıraladığımız google reklam modellerinin Google ads eğitimi almış sertifikasyona sahip kişiler tarafından yönetilir. Komplike bir yapıya sahiptir. Şimdi süreç nasıl ilerliyor başlıklar halinde inceleyelim.

Google’da reklam vermenin maliyeti nedir?

Google, reklam bütçenizi belirleme konusunda size tam bir özgürlük verir. Aylık bütçeniz binlerce TL veya birkaç yüz TL olabilir. Yalnızca Google arama ağında reklamlarınızı tıklayan kullanıcılar için ödeme yaparsınız. Reklamlarınız görüntüleniyor ancak tıklanmıyorsa hiçbir maliyeti yoktur.

Google’a nasıl ödeme yaparım?

Google Ads hesabınız için kredi kartı, banka kartı veya banka havalesi ile ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmayı seçerseniz, iki farklı şekilde faturalandırılabilirsiniz.
Manuel ödeme: Google Ads hesabınız için belirlediğiniz karta belirlediğiniz tutarda istediğiniz aralıklarla ödeme yapmanızı sağlar.
Otomatik ödeme: Bu ödeme yöntemiyle Google, reklam hesabınızdan ücret alır. Harcamalarınız belirli sınırlara ulaştığında, Google ödemeyi otomatik olarak tahsil eder.

Reklamlarım kaç gün yayınlanır?

Oluşturduğunuz her kampanya için bir maksimum günlük harcama limiti belirleyebilirsiniz. Google Ads hesabınıza 1000 TL bütçe eklediğinizi varsayalım. Oluşturduğunuz kampanyanın günlük bütçesi 10 TL’dir. 30 gün boyunca harcayabileceğiniz maksimum tutar 300 TL’dir. Maliyet bazı günlerde 10 TL’nin altındaysa, sonraki günlerde 10 TL’nin üzerinde günlük maliyetleri görebilirsiniz.

Reklam tıklamaları için ne kadar öderim?

Google reklamları açık artırma modelinde çalışır. Açık artırmalar, Google’da her arama sorgusu için ayrı ayrı yapılır. Şu anda açık artırmaya katılan reklamverenler, reklam sıralama puanlarına göre arama sonuçlarında listeleniyor. Reklam sıralaması, her bir anahtar kelime için TBM teklifiniz ve kalite puanınıza göre belirlenir. İstediğiniz anahtar kelime için açık artırmaya başka hiçbir reklamveren katılmazsa, belirlediğiniz tıklama başına maksimum teklifi ödersiniz.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler, arama motoru reklamlarının temelidir. Hangi anahtar kelimeler için hangi arama sorguları için kullanıcılara reklam göstermek istediğinizi seçersiniz.

Gösterimler, tıklamalar ve tıklama oranları

Google Ads arayüzünde, anahtar kelimelerinizin kaç gösterim ve tıklama aldığını kolayca görebilirsiniz. Bu metriklere ek olarak, tıklama oranları da vardır. Tıklama oranları, anahtar kelimelerinize yapılan tıklamaların gösterimlere bölünmesiyle hesaplanır. Anahtar kelimelerinizin tıklama oranlarını karşılaştırarak, aynı anda anahtar kelimelerinizin alakalı arama sorgularında gösterilip gösterilmediği hakkında bir fikir edineceksiniz.

TBM nedir?

Tıklama başına maliyet (TBM) teklifiniz, tıklama başına ödemek istediğiniz en yüksek tutardır. Ancak bu, belirlediğiniz tutarı ödeyeceğiniz anlamına gelmez.

Kalite puanı nedir?

Google Ads, hesabınıza eklediğiniz her anahtar kelime için kalite puanları belirler. Kalite puanları, tıklama başına ödediğiniz tutarı doğrudan etkiler. Kalite puanınız ne kadar yüksek olursa, reklamınız o kadar iyi sıralanır ve ödemeniz gereken ortalama tıklama başına maliyet o kadar düşük olur. Google, kalite puanınızı belirlerken 3 temel faktörü göz önünde bulundurur. Bunlar, beklenen tıklama oranı, açılış sayfası deneyimi ve reklamın alaka düzeyidir.

Beklenen tıklama oranı: Kalite puanını doğrudan etkileyen bu faktör, reklamlarınızın tıklama oranıyla ilgili geçmiş verilere dayanmaktadır. Reklamlarınız gösterildiğinde tıklanma olasılığının ne kadar olduğunu tahmin eder.

Reklam alaka düzeyi: Reklam alaka düzeyi, anahtar kelimenizin reklamlarınızla ne kadar iyi eşleştiğini ölçer.

Örnek: Google’da “İstanbul İkici El Eşya” araması yapıyoruz. Reklam metinlerinin aşağıdaki gibi görünmesini sağlayın. Her iki ilan da İstanbul İkici El Eşya için olsa da, “İstanbul İkici El Eşya ” ilanı daha alakalı görünmüyor mu?

İstanbul İkici El Eşya
İstanbul İkici El Eşya Alanlar

Bu gibi durumlarda alaka düzeyi puanınızı yüksek tutmak için alakalı olsalar bile ayrı reklam grupları oluşturmanız ve ayrı reklam metinleri yazmanız gerekebilir.

Açılış Sayfası Deneyimi: Google, kullanıcılara yönlendirdiğiniz sayfanın arama sorgusuyla ne kadar iyi eşleştiğini değerlendirir.

Açılış sayfanız geç yüklenirse, kullanıcıları mobil uyumlu olmayan bir tasarımla karşılarsanız Google’ın sizi cezalandırması normal değil mi?
Aynı zamanda kullanıcıları yönlendirdiğiniz sayfanın da anahtar kelimelerinizle uyumlu olması gerekir. İstanbul da ikinci el eşya arayan kullanıcıyı Ankara ikinci el eşya sayfasına yönlendirirseniz kullanıcılar kötü bir deneyim yaşar ve Google size tekrar ceza verir.

Ortalama pozisyon nedir?

Diğer reklamlara kıyasla reklamlarınızın Google arama sonuçları sayfalarındaki ortalama konumu
ama siparişi ifade ederseniz. Örneğin, ortalama konumunuz 1,1 ise, reklam gösterimlerinizin çoğunun önce geldiğini söyleyebilirsiniz. Ancak bu, tüm reklamların sayfanın üst kısmında görüneceği anlamına gelmez. Yani ekranın üst kısmında reklam yoksa, reklamınız sayfanın alt kısmında ilk konumda görünse bile reklam konumunuz 1 olarak gösterilecektir.

Dönüşümler

Dönüşümler, reklamlarınızın size ne getirdiğini anlamak için kullanmanız gereken bir ölçümdür. Örneğin bir e-ticaret sitesi için en önemli dönüşüm satış, form doldurma veya hizmet sektöründe reklam veren işletmeler için telefon görüşmesi olabilir.

Google Ads hesabınızdaki dönüşümleri takip edebilmek için bazı entegrasyonlar yapmanız gerekiyor. Herhangi bir para harcamadan önce, dönüşüm izlemeyi doğru kurduğunuzdan emin olun.

AHG Dijital pazarlama ajansımızdan; Google Ads reklamları için danışmanlık veya reklam yönetim hizmeti alabilirsiniz.

İstanbul Google Reklam Verme

Şimdi Bize Ulaşın

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir