Dijital Reklam

Instagram Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Instagram en başlarda eğlence, fotoğraf paylaşma amacı ile kullanılıyordu. Günümüzde de bu işlevler için pek çok kişi kullansa da artık bir ticaret alanı olarak da tercih ediliyor. Pek çok alanda ve çeşitte mağazalar günden güne büyümekte ve gelişmektedir. Bu içeriğimizde instagram reklam verme ve instagram reklam vermek ücretleri hakkına geniş bilgilere vereceğiz.

Uluslararası bir pazar yeri olan Instagramda büyümek, daha çok kişiye ulaşmak için bazı hamleler yapmak da gerekmektedir. Bunlardan biri de reklam. İnsanlar ürünlerini ve hizmetlerini diğer insanlara ulaştırmak istemektedir. Bu da ancak Instagram reklamları ile olmaktadır.

Instagram Reklam Verme Aşamaları

Başlıklar

Hiç şüphesiz ki Instagram son zamanların en büyük reklam verme alanıdır. Milyonlarca kişinin Instagram hesapları var. İnsanlar zamanlarının çoğunu Instagram’da geçirmektedir.

Bu yüzden de reklam için en iyi yer burasıdır. İşletmenizi büyütmek, daha çok insana ulaşmak, hedef kitlenizi artırmak istiyor iseniz yapmanız gereken sadece Instagram’da reklam verme işlemidir.

Şu kavramı iyi anlamalısınız!

Instagram, Facebook Şirketine ait bir uygulamadır. Instagram da geniş metrikler ile uzman seviyesinde reklam vermek, Pixel izleme kodları, yenide pazarlama(hani şu ziyaret ettiğiniz bir ürünün devamlı size reklamlar ile gösterilmesi olayı), detaylı konum hedefleme, detaylı hedef kitleme oluşturma ve detaylı raporlara ulaşmanız için Facebook Reklam Yöneticisi panelini kullanmanız şart.

Resmin altından bir facebook reklam hesabı oluşturma, Instagram işletme profilinizi bu panele bağlam, Facebook sayfanızı, Instagram işletmem profili ile ilişkilendirme kavramları maddeler halinde sıraladık.

Facebook Reklam Yöneticisi | Facebook Adsmanager

Instagram reklam verme aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Öncelik ile bir işletme hesabınız olmalıdır. Bunun için Instagram işletme hesabı açmalısınız veya hali hazırdaki Instagram hesabınız nasıl işletmem profiline geçireceğiniz bu içeriğimizde detaylı anlattık.
 • Hesap açtıktan sonra giriş yapın.
 • Instagram sayfanız ile Facebook hesabınızı birbirine entegre edin. Bunu Instagram profilinizle aynı isme sahip bir facebook sayfanızla yapacaksınız. Sayfanız yok ise Fecebook da bir sayfa oluşturun.
 • Sıra reklam hesabı açmaya geldi. İster yeni bir reklam hesabı oluşturun ister var olan reklam hesabınızı işletme hesabınıza ilişkilendirin.
 • Reklamı oluşturmak için reklam hesabınıza gitmelisiniz. Bu linkte Facebook ads maneger hesabınız ulaşabilirsiniz.
 • Hangi alanda reklam verecek iseniz onu seçmelisiniz. Bu aşama hedeflerinizi içeriyor.
 • Bütçeniz ne kadar ise o limite kadar reklam verebilirsiniz. Bu aşamada da limitinizi belirlemeniz gerekiyor.
 • Ürün ya da hizmetiniz kimlere hitap ediyor, hedef kitleniz kimler? Bu soruya cevap vereceğiniz aşamadayız. Kitleyi seçmelisiniz. Bu çok önemli bir kavramdır. Bunun için AHG tasarım youtube kanalında ayrıntılı olarak ele aldık.
 • Nasıl bir reklam vermek istiyor iseniz onu seçin. Hikayede mi yoksa post şeklinde mi paylaşmak istiyorsunuz, karar vermelisiniz.
 • Reklamlarınız için belirleyeceğiniz Günlük, Haftalık, Aylık bütçeler için bir ödeme yönteme/ Banka kartınızı hesabınıza tanımlamalısınız. Reklamlar harcama yaptıkça bu eklediğini ödeme yöneteminde çekim yapacaktır.
 • Reklam oluşturma işlemi bitti. Artık reklamınızın onaylanması gerekiyor. Ortalama reklam onay süresi 15 dk ile 120 dk. bulabiliyor.

Yukarda anlattıklarımız uzman modun da reklam vermek içindi. Aşağıda anlatacaklarımız ise direk Instagram reklam araçlarından bir gönderiyi öne çıkararak reklam verme yöntemidir.

Facebook Olmadan Instagram Reklam Verme

2020 yılında Facebook olmadan Instagram reklam verme işlemi başladı. Artık Facebook hesabı olmayanlar da Instagram reklamı verebiliyor. Bunun için bir işletme hesabı açmanız yeterli. Postunuzu hazırlamalı, hedef kitlenizi seçmeli, ne kadar ücret verebileceğiniz belirlemeli ve reklamınızı vermelisiniz.

Görüldüğü üzere Instagram hesabınızın olması reklam vermeniz için yeterli olacaktır. Siz de ürününüzün tanınırlığını artırabilir, daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ne kadar çok kişi görür ise yaptığınız satış da o kadar artacaktır. Sayfanızın çok takip edilmesi güvenilir olduğunuzun da kanıtı niteliğindedir.

Instagram reklam verme adımları

Mobil telefonunuzdan Instagram uygulamasını açarak aşağıda yer alan adımları izleyerek, reklam kampanyası oluşturmayı öğreneceksiniz.

Adımlar: Profiliniz de bulunan, Reklam Araçları> Bir Gönderi Seç> Bir Hedef Seç> Hedef Kitle Tanımla> Bütçe ve Süre Belirle>Gözden Geçir> Gönderiyi Öne Çıkar tıklayarak reklamınız oluşturuyoruz.

Burada bir hedef seç kısmında reklamlarınızı tıklayan kişileri nereye yönlendirmek istiyorsanız onu seçin.

Web sitenizdeki ürünleri satmak istiyorsanız daha fazla internet sitesi ziyaretini seçin.

Takipçinizi artırmak ve marka bilinirliği oluşturmak için Daha Fazla Profil ziyaretini seçin.

Direk Mesaj almak için Daha fazla Mesaj işaretleyin.

Reklam harcamaları için Instagram reklam hesabın bir ödeme yöntemi Banka kartı tanımlamalısınız. Reklamlarınız harcama yaptığında sistem otomatik olarak bu ödeme yönteminde çekim yapacaktır.

Aşağıdaki resimde adımlar takip edin.

Facebook olmadan oluşturduğunuz bu reklam ile yine bir değerlendirme süreci vardır. Ortalama 15 dk. ile 120 dk. dır. Reklamınız onaylandığın da Instagram size bildirim gönderecektir. İstatistikleri reklam araçlarından takip edebilirsiniz.

Instagram Reklamı Postu Hazırlama

Instagram Reklamı Postu Hazırlama | Instagram Reklam Verme

Reklamlar insanların dikkatini çeken, ürüne odaklanmalarını sağlayan tanıtımlardır. Reklamların paylaşım alanları artık daha çok Instagram hesaplarıdır. Ünlü markaların, dünyada tanınmış isimlerin reklamları da burada yapılmaktadır. Ne kadar ilgi çekici olursa o kadar iyidir.

Instagramdan reklam almak ya da vermek için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

İnsanların dikkatini çeker iken amaçtan da çıkmamak gereklidir. Ürününüzün ya da hizmetinizin konsepti nedir? Bu ürünün reklamını hangi alanda yapacaksınız? Bu sorulara cevap vererek ile başlayabilirsiniz. Reklamı hikayede mi yoksa post şeklinde mi vermek istiyorsunuz karar verip buna uygun bir içerik oluşturmalısınız.

Reklam postu hazırlama sırasında ürününüzün fotoğrafını çektiğiniz yere özen göstermelisiniz. Bu alanın ürün ile renk uyumu önemlidir. Kaydırmalı post şeklinde reklam verecek iseniz ilk resimde ürününüz sade ve uyumlu durmalıdır. Dikkat çekici, ilgi uyandırıcı olmalı ki bir sonraki resme bakma ihtiyacı doğursun. İnsanlarda merak uyandırmasının yanında az çok ne ile ilgili olduğunu da ifade eden resim olmalıdır.

Instagram’da Etkili Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da etkili reklam nasıl verilir sorusunun birden fazla cevabı vardır. Öncelik ile ürününüzün fotoğrafı net ve canlı durmalı. Dış çekim insanların daha çok dikkatini çekmektedir. Arka fon ile ürününüz ön plana çıkmalıdır. Reklama koyacağınız ürün fotoğrafı ilgi uyandırmalıdır. Böylece insanlar sayfanızı merak edip ziyaret ederler.

Reklam fotoğrafınızda yaptığınız işin yani ürünün anlaşılır bir şekli ile ne olduğuna dair açıklama da bulunmalıdır. Bu açıklama birkaç cümleden ibaret olmalı ki insanlar hızlıca okuyabilsin. Uzun açıklamaları okumaktan sıkılacakları için çabuk geçeceklerdir. Instagram sponsorlu reklam verme işlemi için siz de verdiğiniz hizmetin ya da ürünün etkileyici bir postunu hazırlayın.

Yukarıda bahs ettiğimiz gibi, Doğru konum hedefleme, Doğru hedef kitle seçimi, Doğru cinsiyet ve yaş gurubu seçimi reklamlarınızdan dönüşüm almanızı sağlayarak satışlarınız artıracaktır. Bunlar uğraşmak yerine Instagram reklam uzmanı ekibimizde hizmet almak için bizlere iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Siz işlerinizle meşgul olurken ekibimiz bütçeniz dahilinde en iyi dönüşümleri almanızı için çalışacaktır.

Instagram’da Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Instagram’da reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler sizin daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bunları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Ürününüzün tanıtacak dikkat çekici bir tanıtım postu hazırlamalısınız. Bunu yapmak için çeşitli programlarda bulunuyor. Bunlardan yararlanarak etkili bir reklam postu ayarlayabilirsiniz.
 • Hedef kitleyi doğru belirlemek oldukça önemli. Satışını yaptığınız ürün ya da verdiğiniz hizmet kime hitap ediyor, bilmek gerekir. Bu kitleyi bilip reklamda o hedef kitleyi seçmelisiniz.
 • Reklam hangi ilde yayınlanmalı, seçeceğiniz bir diğer husus da budur. En çok hangi ildeki insanların dikkatini çeker ise orayı seçin.
 • Bütçenizi ve sürenizi iyi belirleyin. Ne kadar sürede, ne kadar insanın karşısına çıksın istiyorsunuz; bu size bağlı. Aynı ücrete kısa süreli ve daha çok insanın karşısına çıkacak şekilde de ayarlayabilirsiniz; uzun süreli aynı sayıda kişinin önüne çıkmasını da isteyebilirsiniz.

Instagram Sponsorlu Reklam Verme Ücretleri

Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri vereceğiniz reklamın süresine, ulaşmasını istediğiniz kişi sayısına göre farklılık gösterir. Bu ücret 2022 yılı itibari ile değişmiş bulunmaktadır. Günlük olarak belirlenen limitte en alt ücret 10 TL olmuştur. Vereceğiniz süreye göre bu miktarı ayarlamanız mümkün. Ücretin belirlenme kısmı, reklam verme aşamanızın son basamağıdır. Onaya göndermeden önce reklam verme ücretiniz belli olacaktır.

İnstagram da verdiğiniz reklamalar dan gereken dönüşümüzü alamadı iseniz veya reklam kampanyalarınız sizin adınıza uzman kişilere tarafından yönetilerek tutarlı dönüşler almak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Siz işlerinizle ilgilenirken reklam kampanyalarınızı sizin adınız uzman kişiler tarafından yürütülmesi ile hem zamandan hem bütçeden kazançlı çıkın.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir