Google Ads Kalite Puanı Yükseltme

Google ads kalite puanı yükseltme bir çok reklam verenin merak ettiği önemli bir konu. Kalite puanı arttırmak için araştırma yapan bir çok Google reklam veren, daha az maliyetle daha çok dönüşüm almak istiyor. İlk olarak kalite puanı nasıl hesaplanıyor buna bir açıklık getirerek kalite puanı iyileştirmeye geçelim.

Google Ads Kalite Puanı Yükseltme

Google ads kalite puanı; reklamlarınızın kalitesini genel olarak anlayabilmenizi sağlar. Hesabınızdaki her anahtar kelime 1-10 arası bir değere sahiptir. Kalite Puanı, reklamlarınızın ve bu reklamlardan tetiklenen açılış sayfalarının kalitesine yönelik bir tahmindir.

Kalite Puanı, bir anahtar kelimenin önceki reklam açık artırmalarında sergilediği genel performansın toplu tahminini sonucudur. Ayrıca bir anahtar kelimenin kalite puanı saatlik, günlük, haftalık, aylık olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Kalite Puanı Nasıl Belirleniyor?

Google ads algoritması reklamınızın konumunu: verdiğiniz teklif ve anahtar kelime kalite puanını çarpılarak belirlemektedir.

Kampanyalarda veya reklam gruplarında aynı anahtar kelime için farklı Kalite Puanları görebilirsiniz. Bunun nedeni, Kalite Puanını oluşturan üç bileşenin (beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi) reklam öğelerine, hedeflemeye, açılış sayfasına ve reklam grupları arasında farklılık gösterebilecek diğer faktörlere bağlı olmasıdır. Bu nedenle, reklam grupları tam olarak aynı değilse, aynı anahtar kelime reklam gruplarında veya kampanyalarda farklı Kalite Puanlarına sahip olabilir.

Şimdi anahtar kelime kalite puanı nasıl Yükseltilir maddeler halinde onu öğrenelim.

1- Reklam alaka düzeyi

Alaka düzeyi anahtar kelimenizin reklam metninizde yer alması ile alakalı bir durumdur. Reklamınız gösterimini tetiklemek için arama yapılan anahtar kelime, reklam metninizde yer alması kalite puanınıza olumlu etki sağlamaktadır. Reklam metinlerinizi belirlediğiniz anahtar kelimelere yer alacak şekilde ve kullanıcıların ilgisini çekecek şeklide hazırlayın.

Örnek bir reklam metni ve anahtar kelime üzerinde gidelim.

Anahtar KelimelerReklam BaşlıklarıReklam Açıklaması
Beyaz eşya servisi1. Başlık: Antalya Beyaz eşya servisiAntalya beyaz eşya servisi buzdolabı
çamaşır makinası bulaşık makinası Klima
bakım onarım servisi
çamaşır makinası servisi2. Başlık : Çamaşır Makinası ServisiÇamaşır makinesi ve buzdolabı servislerinde  %20 indirim fırsatı
buz dolabı servisi3. Başlık: Buz Dolabı Servisi

2 – Beklenen tıklama oranı

Reklamınızın konumundan, uzantılarından, belirginliğini ve görünürlüğünü etkileyebilecek diğer reklam biçimlerinden bağımsız olarak, ilgili anahtar kelime için reklamlarınız gösterildiğinde bu reklamların tıklanma olasılığını ölçen bir durumudur. Hesabınızda bir anahtar kelime için Google Ads tarafından verilen beklenen tıklama oranı (TO), arama teriminin anahtar kelimeyle tam olarak eşleşeceği varsayımını temel alan bir tahmini değerdir. Google Ads, açık artırma zamanında (bir kullanıcının arama terimi, reklamlarınızdan birini tetiklediğinde) arama terimlerini, cihaz türünü ve açık artırma anında rol oynayan diğer etmenleri temel alarak daha doğru bir beklenen TO değeri hesaplar.

3 – Açılış sayfası deneyimi

Web sitenizin açılış sayfasının reklamı tıklayan kullanıcılar açısından ne kadar alakalı ve yararlı olduğunu tahmin etmek üzere Google Ads tarafından kullanılan bir ölçümdür. Daha yüksek puanlara sahip açılış sayfaları genellikle iyi düzenlenmiştir ve kullanıcının arama terimleriyle alakalı metinler içerir.

4 – Web site yükleme hızı

Web sitenizin açılış süresi Mobil cihazlar için: 1 ile 2 saniye, Masa üstü cihazlar için : 1 ile 3 saniye arasında olmalıdır. Web sitenizin yükleme süresi bu değerlerini üstünde ise, anahtar kelime kalite puanını iyileştirmek için açılış sayfalarınız optimize etmeniz gerekir.

5 – Negatif Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanın

Negatif anahtar kelimeleriniz seçerken esas anahtar kelimeleriniz kalite puanına zarar vermeyin. Geniş eşleşmeli anahtar kelimeleriniz bir kaç kelime öbeğinden oluşabilir. bu öbeklerden birini negatif anahtar kelimle olarak eklemenizi esas anahtar kelimenizin kalite puanını ve reklam alaka düzeyini olumsuz etkiler.

Bunun için ilk başta ürün veya hizmetiniz yansıtacak arama oranı, rekabet oranı yüksek alakalı anahtar kelimler belirleyin.

6 – Analizleri Sık Takip Edin

Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi anahtar kelimelerin kalite puanı belirli zaman aralıklarından değişiklik gösterebilir. Panelinizde bulunan kalite puanı sütunun devamlı takip ederek , yaptığınız düzenlemelerini etkisini takip edebilirsiniz. Örnek bir vaka olarak: kalite puanı 8/10 olan bir anahtar kelimenin, web sitenizdeki sunucu kaynaklı bir hata nedeni ile açılış hızı 9 saniyenin üstüne çıktığından anahtar kelimenin kalite puanı 4/10 gerileyebilmektedir. buna benzer sorunlar için analizler sık talip edin.

Google ads kalite puanı arttırma makalemizin sonuna geldik. Umarız anahtar kelime kalite puanınızı yükseltme de yaralı olmuştur. Sorularınız yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Exit mobile version